Haberler

Şişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan Notlar

Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Şişli Belediyesi Yazan: Gökçe Aras

Fotoğraf: Şişli Belediyesi

1870 yılında Beyoğlu’nun büyük kısmını ortadan kaldıran yangında evsiz kalan levantenler ve gayrimüslimler Harbiye’deki kâgir binalara doğru genişlemeye başladılar. Yine bu tarihlerde bugünkü Şişli ilçesinde Bomonti Bira Fabrikası, Şişli Etfal Hastanesi ve Tekel Likör Fabrikası kuruldu. 1913 yılında Taksim – Şişli elektrikli tramvay hattının da işlemeye başlamasıyla Şişli, Beyoğlu''ndan sonra, İstanbul''un elektrik ve havagazı almaya başlayan ikinci semti oldu. Tanzimatla birlikte yabancıların da şehrin istedikleri yerlerinde mülk edinmelerine olanak tanınması da kentin Şişli’ye doğru büyümesinin ana nedenlerinden bir tanesi. Bugün Beşiktaş, Beyoğlu ve Sarıyer ilçeleriyle çevrili olan, hızla gelişen, değişim içindeki Şişli, 21. yy İstanbul''unun hatta Türkiye ekonomisinin iş ve finans merkezi olma yolunda ilerliyor.Arkitera Mimarlık Merkezi olarak büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karar alma sürecinin nasıl işlediğini gözlemlemek adına daha önce izlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından 7 ve 10 Temmuz 2008 tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleşen Şişli Belediyesi Meclis Toplantısı’na konuk olduk. Meclis üyelerinin neredeyse eksiksiz hazır bulunduğu toplantılar, Şişli Gayrettepe Bölgesi’ndeki Maya Plaza’nın hemen yanında konumlanan Şişli Belediyesi Merkez Binası’nda gerçekleştiriliyor. Belediye binasının girişindeki güvenliğin ardında bulunan danışmaya hangi birimi aradığınızı söylediğinizde hiçbir soruyla karşılaşmadan ve hiçbir belge talep edilmeksizin görevli memur tarafından yönlendiriliyorsunuz. Meclis salonuna geldiğinizde ise yaklaşık 30 kişilik izleme alanına geçiyorsunuz.

07 Temmuz 2008 tarihinde gerçekleşen ilk toplantıda, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yoğun programı dolayısıyla, belirlenen konuların ilgili komisyonlara havale edilmesi belediye meclisi üyeleri tarafından oylandı. Komisyonlara havalenin ardından, toplantı gündeminin 10 Temmuz 2008 tarihinde görüşüleceği açıklanarak ilk günkü oturum kapatıldı.10 Temmuz 2008 saat 10:00’da başlayan, beşinci dönemin beşinci toplantısı olarak adlandırılan toplantıda ilk olarak, komisyon raporlarını görüşmek üzere Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kürsüye davet edildi. Öncelikle genel siyasi konulara değinen ve meclis toplantısında her şeyin konuşulması gerektiğinin altını çizen Sarıgül, Şişli’de gerçekleştirilen son projeleri şu sözlerle açıkladı:

“Şişli’de gerçekleştirdiğimiz günlük çalışmaların yanı sıra uzun vadeli yatırım çalışmalarımız devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü''müz tarafından gerçekleştirilen okul yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Varolan 16 derslikli okullarımızın yerine 50 derslikli, tam donanımlı ve depreme dayanıklı okullar inşa ediyoruz. İlköğretim okulları açısından Şişli’yi en yükseğe taşımayı hedefliyoruz. 2 Ağustos 2008 tarihinde Esentepe Camisi’nin açılışını yapacağız. Bunun yanında restorasyon çalışmalarını tamamladığımız Kuştepe Camisi de önümüzdeki günlerde tekrar ibadete açılacak. Şişli Öğretmenevi inşaatı da tamamlanmak üzere. Yayla Mahallesi’nde ise kültür merkezi inşaatının temellerini önümüzdeki günlerde atacağız. Bütün bu çalışmaların yanı sıra aydınlatma çalışmalarımız da devam ediyor. Yeniden inşa ettiğimiz okulların yanı sıra 54 okulun da bakımını yapıyoruz.

Şişli’nin en işlek semtlerinden olan Feriköy, Mecidiyeköy ve Gülbağ’da asfaltların bakımını yapıyoruz. Seyrantepe’de polis lojmanları çalışmaları, Ayazağa’daki sağlık merkezi çalışmalarımız bitti. Şu ana kadar 248 yeni park alanı yaptık, 132 parkı ise yeniledik.”Mustafa Sarıgül, Şişli’de gerçekleştirilen ve planlanan kentsel ve toplumsal çalışmaları içeren konuşmasının ardından, çalışma arkadaşlarına yönelik olarak hazırladığı politik konuşmasını meclis üyeleriyle paylaştı.

Mustafa Sarıgül’ün 15 dakikası kent, 30 dakikası politika içerikli toplam 45 dakikalık konuşmasının ardından belediye meclisi oturum başkanı tarafından gündem açıklandı. Açıklanan gündemde 5 adet okul yapımı, bir adet yeraltı otoparkı ve bir adet yol – istikamet tadili oylamaya sunularak meclisten onay aldı.

Mecliste temsil edilen partilerin de yer aldığı, tam bir saat süren toplantıda yoğun bir halk katılımı vardı. Toplantının sonunda önümüzdeki meclis toplantısının 01 Eylül 2008 saat 10:00’da yapılmasına oybirliğiyle karar verildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.