Haberler

Haliç’in Müze İskeleleri’ni Gençler Tasarlayacak

Tarih: 15 Temmuz 2008


Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ tarafından, yaratıcı ve genç fikirlerle alüminyum sektörünün gelişimini desteklemek üzere geleneksel hale getirilen Alüminyum Öğrenci Proje Yarışması 2008 yılında da devam ediyor.

İrem Tur, Rahmi Koç Müzesi, Rezan Has Müzesi, TALSAD, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi’nin de desteklediği ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek yarışmanın bu yılki temasını; 2010 yılında Avrupa kıtasına “Kültür Başkentliği” yapacak olan İstanbul’a yakışır, Tarihi Yarımada’nın önemli kültür duraklarından biri olan Haliç’te uygulanabilecek “Haliç Müze İskeleleri” oluşturuyor.

Her iki kıyısında bir çok müzeyi barındıran Haliç’in kültür yapıları anlamında deniz ve kent ilişkisini tekrar canlandıracak, bu yapılara gerek Haliç vapurları, gerekse deniz taksilerle ulaşım imkanı sağlayabilecek, aynı zamanda ziyaretçilere; indirme - bindirme, danışma, tanıtım, sergileme, gösteri, toplanma olanakları sunacak iskeleler tasarlanacak.

Mimarlık fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin bireysel ya da grup olarak katılabilecekleri yarışmada iskeleler, belirtilen işlevsel özelliklerin yanı sıra sabit ya da yüzer olabilecekleri gibi, yer seçimi ve kıyı-zemin ilişkilerinin yorumu katılımcılara bırakıldı.

24 Kasım 2008 tarihine kadar projelerin kabul edileceği yarışmanın jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Yrd.Doç.Dr. Berin F. Gür (ODTÜ), Dr. Haluk Zelef (ODTÜ), Dr. Namık Erkal (ODTÜ), Yrd.Doç.Dr. Deniz Çalış Kural (Bahçeşehir Üniversitesi) Yrd.Doç.Dr. İpek Yürekli (İTÜ), Dr. Mimar Kerem Yazgan, Mimar Ali Eşber Coşkun, Mimar Nedim Sisa ve Mimar Nevzat Sayın.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.