Haberler

Hidroelektrik santraller Erzurum''a hayat verir

Tarih: 16 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. İkbal Düzenli
MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, akarsu kaynakları bakımından Erzurum''un zengin bir il olduğunu söyledi. Yıldız, Türkiye''nin 3 önemli nehri olan Aras, Fırat ve Çoruh''un Erzurum''dan doğduğunu ve bu nehirler üzerine kurulacak hidro elektrik santrallerin bölge ekonomisini canlandıracağını belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, Erzurum ve bölgesindeki potansiyel su kaynaklarının değerlendirilmesini istedi.

Akarsu kaynakları bakımından Erzurum''un zengin olduğu belirtildi. Türkiye''nin 3 önemli nehri olan Aras, Fırat ve Çoruh''un Erzurum''dan doğduğu ve bu nehirlerden hidroelektrik santrali (HES) olarak yeteri kadar kullanılamadığı dile getirildi. Çoruh, Fırat ve Aras nehirlerinin su rezervlerinin enerji üretiminde değerlendirilmesi halinde, enerji fiyatlarında kısmı düşmenin yaşanacağı kaydedildi. MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, Erzurum''un HES kaynağı bakımından küçümsenmeyecek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Yıldız, Erzurum''un ve bölgedeki illerin ekonomik kalkınmasının Aras, Fırat ve Çoruh nehirlerinin etkili biçimde kullanılması ile olacağına vurgu yaptı.

Fırat''ın Basra Körfezi''ne, Aras''ın Hazar Denizi''ne ve Çoruh''un Karadeniz''e döküldüğüne dikkat çeken MÜSİAD Şube Başkanı Yıldız, "Yerüstü sularımızı verimli kullanamıyoruz. Türkiye''nin yer üstü su potansiyeli 186,05 milyar metreküp, bunun 6,05''ini Erzurum''daki yer üstü su kaynakları oluşturmakta. Türkiye genelinde ve ilimizde HES potansiyelinin tamanının hayatiyete geçirilmesi ile yüksek olan enerji fiyatları aşağıya çekilecek, kalkınmanın mihenktaşı olan sanayiye ucuz enerji temin edilerek üretim maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmış olacak. Kurulacak bu HES''lerde üretilen enerjinin bölgede tüketilmesiyle, enerji iletim kayıpları minimuma indirilerek daha ucuz enerji üretilmiş olacak halk ve sanayi daha enerji tüketmiş olacak." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.