Haberler

Enerjisa sektörün en büyük kredisini aldı: 1 milyar euro

Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Vatan
Enerjisa, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Akbank ve WestLB AG koordinasyonundaki uluslararası finans kurumları ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 1 milyar euroluk kredi anlaşması imzaladı. Finansman paketinin kapsamında kurulacak santrallar ile Enerjisa yıllık 12 bin gigavatsaat elektrik üreterek, 3.6 milyon kişiye enerji sağlayacak. Finansman paketi Türkiye serbest enerji piyasasına satış yapan bir özel sektör şirketinin şu ana kadar imza attığı ’en büyük uluslararası finansman anlaşması’ olarak değerlendiriliyor.

10 santral kurulacak
Enerjisa’nın finansman paketi kapsamında yer alan birinci faz yatırımlarını Seyhan, Ceyhan nehirleri üzerinde ve Çambaşı’nda gerçekleştirilecek toplam 10 hidroelektrik santral ve Bandırma doğalgaz kombine çevrim santrali olmak üzere toplam bin 920 megavat kurulu güçteki projeler oluşturuyor. Kredi imza töreninde konuşan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, hedeflerinin, 2015 yılında yüzde 10 pazar payıyla ve en az 5 bin megavat kurulu güçle liderlik olduğunu kaydetti.

‘İlk yıl başarılı geçti, Türkiye’ye güveniyoruz’
Avusturya elektrik şirketi Verbund’un CEO’su Micheal Pistauer, anlaşmanın küresel bir işbirliği anlamı taşıdığına işaret ederek, projeyle 10 tane hidroelektirk santralin kurulacağını belirtti. Enerjisa ortaklığındaki birinci yılın çok başarılı geçtiğini aktaran Pistauer, “Türkiye’ye güveniyor, inanıyoruz. Büyüyeceğine inanıyoruz. Türkiye’de, enerjideki büyüme yüzde 10, Batı Avrupa’da bu oran yüzde 2. Altyapıya ihtiyaç var, biz de bu desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Michael Pistauer, kendisine Türkiye’deki siyasi gelişmeler ve bunların yatırımları etkileyip etkilemeyeceğine dair sorular sorulduğunu anlatarak, “Hayır. Biz siyasi gelişmelerden etkilenmeyeceğiz” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.