Haberler

Atatürk Orman Çiftliği için kanun teklifi kabul edildi

Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Dünya
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl süreyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne (GGM) devrini öngören kanun teklifi kabul edildi.

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, AOÇ sınırları içinde bulunan 258 bin 186 metre kare arazi ve bunun üzerinde yer alan spor tesisleri ve müştemilatı, AOÇ ile yapılacak bir protokolle, 49 yıl süreyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne tahsis edilecek.

Genel Müdürlük, spor alanlarının spor hizmeti ve faaliyetlerinde kullanılmak üzere spor kulüplerine veya spor federasyonlarınca amacına uygun kullanımını teminen her türlü tedbirin alınması, denetimin yapılması ve gerektiğinde tahsislerin kaldırılması konusunda yetkili olacak. Bu alanda yapılan veya yapılacak spor tesisleri, sporun geliştirilmesi dışında ticari bir amaç için kullanılamayacak, tahsis edilmeyecek.

Genel Müdürlük tarafından yapılacak spor tesislerine verilecek izinden bedel alınmayacak. Bu tesisler, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından işletilebileceği gibi Çevre ve Orman Müdürlüğünce uygun görülmesi halinde özerk spor federasyonlarına veya spor kulüplerine de işlettirilebilecek.

Spor kulüplerine işlettirilmesi halinde Genel Müdürlük tarafından kira bedelinin yüzde 50''si, işletmeci tarafından da işletme hasılatı üzerinden yüzde 2 gayrisafi yıllık gelir payı, Orman Genel Müdürlüğü özel bütçe hesabına yatırılacak. Tesislerin özerk spor federasyonlarına işlettirilmesi halinde bu bedeller alınmayacak.

Teklif, Kıyı Kanununda da değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kıyıda, uygulama imar planı kararı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu bakanlığın, ülke tanıtımının üst düzeye çıkaracak uluslararası spor faaliyetlerinin düzenleneceğine dair görüşü doğrultusunda, özel bütçeli idareler, belediyeler ile il özel idareleri tarafından her türlü spor faaliyetleri ve organizasyonların gerçekleştirilmesine yönelik, spor tesisleri ile konaklama tesisi yapabilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.