Haberler

Aşırı sıcaklık Karadeniz ve Kapadokya turizmine yaradı

Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Referans Yazan: Özgüç Kozan
Artan sıcaklar yerli turistlerin tercihlerini de değiştirmeye başladı. Kültür turlarıyla Türkiye''yi tanımaya çalışan yerli turistlerin yeni gözdesi yağmurlu ve serin havasıyla Karadeniz ve Peri Bacaları ile ünlü Kapadokya oldu. Geçen yıl 1 milyon 900 bin turisti ağırlayan Kapadokya''da bu sayının yerli turistin ilgisindeki artış dolayısıya bu yıl 2 milyonu aşması bekleniyor.

Etstur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, geçen yıl kültür turlarıyla Türkiye genelinde yaklaşık 20 bin yerli turisti gezdirdiklerini, bu sayının yarısının Karadeniz ve Kapadokya gezileri olduğunu söyledi.

2007''ye oranla, 2008 sezonu sonuna kadar Karadeniz ve Kapadokya''ya düzenlenen kültür turlarında yüzde 20 artış beklediklerini anlatan Eşmeli, Etstur''un Türkiye genelinde düzenlediği tüm kültür turlarında ise yüzde 12 büyüme beklediklerini kaydetti.

Etstur''un bölgedeki turlarıyla ilgili bilgi vermek amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Serdar Eşmeli, "Sıcaklıkların artması yerli turisti taş evlerin yoğun olduğu Kapadokya''ya ve havası serin olan Karadeniz''e yöneltti. Özellikle bahar aylarında ise bölgeye öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Antalya gibi turizmin merkezi konumundaki illerdeki otel fiyatlarındaki artış da yerli turistleri bu bölgelere çekiyor" dedi.

Gurbetçi Kapadokya''yı Alman''dan öğreniyor
Kapadokya''yı ziyaret eden turist sayısının artışında ayrıca, yabancı turistlerin gezilerden memnun kalması da etkili oluyor. Kapadokya''yı gezen yabancı turistlerin içerisinde Uzakdoğulu, Alman ve Avustralya uyruklular dikkat çekiyor. Eşmeli, özellikle Alman ve Avustralyalı turistlerin, kendi ülkelerinde yaşayan gurbetçi Türkler''i de Kapadokya''yı gezmeye yönelttiğine dikkat çekerek, "Buradan etkilenen Alman turist memleketine dönünce oradaki Türk komşularına Kapadokya''yı anlatıyor. Gurbetçi Türkler''in çoğu da Kapadokya''yı gezmediğinden Türkiye''ye gelince ilk işi Kapadokya''ya uğramak oluyor" diye konuştu.

Türkler Kapadokya''yı yeni keşfetti
Kapadokya''ya gelen turist sayısında bu yıl rekora ulaşılacağını tahmin ettiğini belirten Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu da, bunun en büyük sebebinin yerli turistlerin Kapadokya''ya akın etmesi olduğunu ifade etti. "Türkler Kapadokya''yı son yıllarda keşfetti" diyen Hacımustafaoğlu, 2007 yılında 1 milyon 900 bin turisti ağırladıklarını, bu sezonun sonunda ise bu rakamın 2 milyonu aşacağını söyledi.

Gökyüzünde nikah modası
2000''li yılların başında yörede çekilen dizilerle büyük bir üne sahip olarak yıllık turist sayısını sürekli katlayan Kapadokya bölgesinin, yeni umudu balonlar. Yerli yabancı binlerce turistin ilgi gösterdiği balonlarda, yerin 500 metre üzerinde doğum günü, evlilik yıldönümleri gibi etkinliklerin yanı sıra birçok nikah da kıyılıyor. Gelin ve damat adayı, 2 şahit ve bir nikah memurunun bulunduğu balonda nikah kıymak için en az 2 bin euroyu gözden çıkarmak gerekiyor.

Türk Hava Kurumu''ndan sonra Kapadokya''da balon turları düzenlemeye başlayan 5 özel balon şirketi, günde 500 balon seferi yapıyor. Nevşehir Valiliği''nin verilerine göre, 2007 yılında 50 binden fazla turist balon turuna katıldı. Sıcak hava nedeniyle sadece sabahın erken saatlerinde uçabilen balonlara binmek için fiyatlar kişi başı 150 eurodan süreye bağlı olarak 250 euroya kadar çıkıyor. Hava şartlarının iyi olduğu durumlarda balonlar bin metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.
Kapadokya''da balon hizmeti veren Anatololian Balloons''un yetkilileri, turistlerin yanı sıra aralarında konsolos, bakan ve sanatçıların da bulunduğu birçok kişinin sadece balona binmek için Nevşehir''i ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Etstur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, fiyatların yüksek olmasının balon turizminin gelişimini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, "Bir turist 200 euroya 3 günlük tatil yaparken, 150 euroya 1 saatlik balon uçuşuna katılmak istemiyor. Bu nedenle balon turlarını yabancılar daha çok tercih ediyor. Balon şirketleri de kendilerince haklı, yakıt ve sigorta masrafları çok maliyetli" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.