Haberler

Shamil Bank Türk kıyılarına göz dikti

Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf Yazan: Pelin Cengiz

Petrol fiyatlarında yaşanan artışlarla zenginliklerine zenginlik katan Rus ve Araplar’ın bu paraları ilk yönlendirdiği yer Türkiye oluyor. Bunlardan biri de Bahreyn merkezli Ithmaar Group bünyesindeki Shamil Bank. Shamil Bank, oluşturduğu Shamil Bosphorus Modaraba Fonu ile İstanbul’da Boğaz manzaralı villalar ve Antalya’da yazlık konut projeleri yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye''ye Geldiler
Geçen hafta Türkiye’ye gelen Shamil Bank’ın üst düzey yetkilileri, Türkiye’deki partnerleri ile çeşitli incelemelerde bulundu. Yetkililer incelemeleri iş merkezi için Beylikdüzü, lüks konut projesi için İstinye ve daha düşük bütçeli konut projesi için de Formula 1 pisti çevresinde yoğunlaştırdı. Heyet ayrıca, golf tesisi ve yazlık konut projesi geliştirmek amacıyla Antalya’da da inceleme yaptı. Shamil Bank, Shamil Bosphorus Modaraba Fonu için 90 milyon dolar hedefine ulaşıldığını ve fonun Türkiye gayrimenkul pazarında kullanılacağını açıkladı.

Modaraba Fonu’na özellikle Türkiye pazarına girmek isteyen bölgesel kurumsal yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği belirtiliyor. Fonun başlıca odaklandığı konu İstanbul’da karma gayrimenkul projeleri yapmak. İkinci planda Türkiye sahillerinde konut projeleri gerçekleştirmek var. Şu anda yapılması planlanan projeler için hedeflenen miktar 330 milyon dolar. Üç yıllık bir yatırım vadesinin ardından Modaraba’nın yüzde 60 oranında getiri sağlaması hedefleniyor. Fon, Türkiye gibi gayrimenkulde hızla büyüyen bir ülkede fırsatları birlikte değerlendirebilecekleri Körfez bölgesi yatırımcılarına da açık. Shamil Bank’ın bağlı olduğu Ithmaar Grubu, Ithmaar Bank, İslami sigortacılık şirketi Solidarity, İsviçre’de faaliyet gösteren ilk İslami özel banka Switzerland Faisal Finance, Faysal Bank Limited Pakistan, First Leasing Bank ve Ithmaar Development Company’den oluşuyor. Grubun hizmetleri arasında perakende, private equity, birleşme ve satın alma danışmanlığı, gayrimenkul geliştirme ve her türlü bankacılık ve finansal servisi bulunuyor. Ticari ve yatırım bankacılığı alanında giderek Shamil Bank, diğer gelişmekte olan pazarlarda da fırsatları araştırıyor. Türkiye’den önce Çin’e giren banka gayrimenkul sektörüne odaklanan Orta ve Doğu Avrupa’ya yönelik başka bir fonun daha sahibi.

Onlar da Gelmek İstiyor
Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Peter Doyle, ülkesinden birçok şirketin Türkiye’deki yatırım ortamını incelediğini kaydetti. Doyle, ülkesinin Türkiye’ye çok uzak olarak bilindiğini ancak bunun problem olmadığını anlatan Doyle, iki ülke arasında birçok alanda işbirliği yapılabileceğini kaydetti. Avustralya’nın 910 milyar dolar gayri safi milli hasılaya sahip, 17 yıldır sürekli büyüme gösteren bir ekonomisinin olduğunu belirten Doyle, ülkelerine geçen yıl 1.6 trilyon dolar yabancı sermaye çektiklerini anlattı. Doyle, Türkiye’ye kömür, alüminyum, altın, kurşun sattıklarını buna karşılık meyve, ulaşım araçları, motorlu yolcu araçları ve konserve ithal ettiklerini söyledi. Her iki ülkenin de çevresindeki ülkelerle iyi bir ticari bağlantı yaptığı için birbirini göremediğini dile getiren Doyle “Avustralyalı birçok şirket Türkiye’deki yatırım ortamını inceliyor. Türkiye’nin ulaşım ve alternatif enerjisini inceliyor” dedi.

Modaraba Nedir?
Bir proje yatırımı başlatmak için bir tarafın sermaye bir tarafın uzmanlık sağladığı yatırım sözleşmesidir. Sözleşme yatırımcılar ve yönetici vekil arasındadır. Gerçekleşen her kâr anlaşılan orana göre taraflar arasında paylaşılır. Sözleşme bitiminde başlangıç sermayesi yatırımcılara ödenir. Modaraba, büyük yatırım projelerinde geniş kitlelerin katılımını artırmak için kullanılır.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.