Haberler

''Ofer-Kutman’ın Kuşadısı arazisinde imar değişikliği iptal edildi

Tarih: 30 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Latif Sansür
Kuşadası''nda Ofer- Kutman ortaklığı olarak bilinen Kuşadası Yatırımları A.Ş.’nin satın aldığı Fransız Tatil Köyü arazisinde yapı yoğunluğunu artırmaya yönelik Belediye Meclisi’nde yapılan imar planı değişikliği, mahkeme tarafından iptal edildi.

Daha önce özel hastane, Kipa, Uydukent arazileri ile ilgili belediye meclisinin aldığı imar değişiklikleri de mahkemelerce iptal edilmişti.

Bilirkişinin raporu kabul edildi
Makine Mühendisleri Odası Kuşadası Temsilcisi Özer Kayalı’nın, geçen yıl CHP İlçe Sekreterliği görevindeyken Aydın 1’inci İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sonuçlandı. Kuşadası’nın akciğeri sayılan 325 dönümlük Eski Fransız Tatil Köyü arazisinin imar plan değişikliğine itirazı değerlendiren mahkeme, atadığı bilirkişinin hazırladığı raporu aynen kabul etti. Mahkeme kararında, yüzde 20 olan imar yüksekliğinin yüzde 53’e çıkarılmasına "Ülke kalkınma politikalarına, sürdürülebilir turizm ilkelerine, dolayısıyla kamu yararına aykırıdır" denildi.

12 kat yapılaşma uygunsuz olur
Genel olarak en fazla 4 kat yapılaşma kararı bulunan bölgede 12 kat inşa edilecek binaların uyumsuz bir yapı kütlesi oluşturacağına ve bunun emsal oluşturacağına dikkat çekiler kararda, şöyle denildi: "Kuşadası’nın daha yoğun yapılaşması nedeniyle kentin mevcut altyapısının yetersizliği sonucu ulaşım, otopark, kanalizasyon, elektrifikasyon, atık depolama, arıtma gibi yeni altyapı yatırımlarını gerektireceği, dolaysıyla bu yeni yatırımların kamu zararına sonuçlar yaratabileceği, imar değişikliğinin bu yönleriyle kanun, yönetmelikler, şehircilik ilkeleri, planlama esaslarına aykırı olduğu kanaatine varılmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verilmiştir."

Kayalı: kararlara uyulmalı
Davayı açan Özer Kayalı, kentin akciğeri sayılan ve adı Kuşadası ile özdeşleşen Fransız Tatil Köyü arazisiyle ilgili mahkeme kararının uygulanmasını istedi. Kuşadası Belediyesi’ni yönetenlerin beton bloklar dikilmesine ön ayak olduklarını, bunu yaparken Belediye Meclisi’ndeki çoğunluğa güvendiklerini belirten Özer Kayalı, "Biz ise hukuka, bağımsız Türk adaletine güvendik. Bizler yargının kararını beklerken onlar limandaki işyerlerini, hastaneyi, Kipa’yı bitirdiler hizmete soktular. İmar planı iptal edilen Fransız Tatil Köyü arazisinde hala çalışmalar sürüyor. Yasaların ve mahkemelerin aldığı kararların uygulanmasını istiyoruz, Kuşadası’nın yaşayanlarına lekesiz teslim edilmesini istiyoruz" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.