Haberler

Hurdalıkta kaç heykel var

Tarih: 30 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Hürriyet’in hurdalıkta bulduğu su perisi heykeliyle ilgili olarak TBMM’de verdiği soru önergesinde "1994’den bu yana Ankara’da kaç heykel yerinden edildi? Akıbetleri ne oldu?" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulunan su perisi heykeliyle ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Ateş, Melih Gökçek’in göreve geldiği 1994 yılına işaret ederek, "1994’ten bu yana Ankara’da kaç heykel yerinden edildi? Akıbetleri ne oldu?" dedi.

Dünyadaki pek çok kentin heykel ve anıtlarıyla tanındığını vurgulayan Ateş şunları söyledi:

"Söz konusu eserler bulundukları ülkeyi sanat, kültür ve tarih açısından tanıtmanın yanı sıra, turizm açısından da ciddi potansiyel yaratmaktadır. Sanatın içine tükürmekle tarihe geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Belediye Başkanlığı döneminde Ankara bir kültür ve sanat kenti olma özelliğini yitirdiği gibi estetik açıdan da bir gerileme dönemine girmiştir. Ankara’da sergilenmesi gereken en önemli heykellerden biri olan ve çağdaş Cumhuriyete geçişi simgeleyen ’Su Perisi Heykeli’ nin Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulunması, gelinen noktanın vahameti açısından çok önemli bir göstergedir."

Heykellere ne oldu?
Ateş, verdiği soru önergesinde su perisi heykelinin Hacettepe Üniversitesi’nde sergilenmesine neden izin verilmediğinin de yanıtlanmasını istedi. İçişleri Bakanlığı tarafından yanıtlanması istenen önergede şu sorular yer aldı:

"Böylesine önemli bir sanat eserinin Büyükşehir Belediyesi’nin çöplüğünde bulunmasını sanata gösterilen saygı ve çağdaş kent yönetimi ciddiyetiyle bağdaşmakta mıdır?

Kamunun koruması altında olan bir sanat eserinin hurdalığa atılması nedeniyle maddi ve manevi kayba neden olan sorumlular hakkında ne tür bir işlem yapılacaktır?

Hurdalığa atılmak yerine, Hacettepe Üniversitesi’nde teşhir edilmesine neden izin verilmemiştir?

1 Mayıs 1994’ten bu güne kadar Ankara’da kaç heykel yerinden edilmiştir? Akıbetleri nedir?

Bu süre içinde, Ankara’ya kazandırılan yeni heykel var mıdır? Varsa konuları nedir? Nereye konulmuşlardır? Para tutarı nedir?

Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlığı döneminde Ankara’ya kültür, sanat ve tarih dokusunda yapılan tahribat nedeniyle açılan dava sayısı nedir? Bunlardan kaçı sonuçlanmıştır? Kaçı nedeniyle Belediye yönetimi suçlu bulunmuştur? Eser sahiplerine veya dava edenlere ödenen tazminat tutarı ne kadardır?"
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.