Haberler

“Tahammülsüz” Demokrasi

Tarih: 30 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Oktay Ekinci
Bütün zamanların en acımasız çevre, kültür ve kent katliamına yol açan “Karadeniz Kıyı Yolu”, aynı zamanda en ilkel kalkınma projesi olarak gerçekleşti.

Çünkü yok edilen sadece kıyı kuşağı değildi; güzelim Karadeniz vadileri de dinamitlerle parçalanarak, yüzlerce km’lik deniz dolgusuna malzeme yapıldı...

“Son Kumsal” adlı film, işte bu büyük aymazlığın belgeseli...

Filmin Batı Karadeniz gösterimleri için 15 Temmuz’da Şile‘den başlanarak Kefken, Akçakoca, Zonguldak, Ereğli, Bartın, Amasra ve Cide’nin ardından İnebolu‘ya ulaşılmıştı.

22 Temmuz’daki İnebolu gösterisinde, Belediye Başkanı AKP’li İdris Güleç, aniden sinirlenerek filmi yarıda kestirip etkinliği iptal etti. Yapımcı Aydın Kudu‘ya “ağzını burnunu kırarım, tasınızı tarağınızı toplayıp burayı terk edin” demesinin nedeni ise şuydu:

Filmde Başbakan Erdoğan’ın 2007’deki açılış töreni konuşmasının ardından “doğayı kürüyen” grayder görüntüleri vardı. Başkan’a göre bu politika yapmaktı ve Erdoğan kötü adam olarak gösterilmişti... (Akşam-28 Temmuz 2008)

Nitekim ertesi gün aynı tutum Abana’da da gözlendi ve filmin gösterimi hiçbir açıklama yapılmadan iptal edildl.

Oysa, kıyı yolu ta Mesut Yılmaz döneminde başlanan bir “ucube”dir... Kaç başbakan geride kaldı. Dahası, ilgili bakanlar ülkenin yaşam değerlerini yok ettikleri için değil, “ihalelerdeki usulsüzlük” savlarından yargılandılar; yıllar sonra yolun tamamlanarak açılış törenini yapmak da Erdoğan’a nasip oldu...

Ama AKP’li başkana göre yolu irdeleyen bir film, partisinin liderini asla eleştiremez...

Karabük olayı
Kurtuluş Savaşımızda İstanbul’dan Anadolu’ya silah ve malzeme kaçırılmasının kahraman limanı olan İnebolu’daki densizliği “hüzün”le okurken, yazarımız Latife Tekin’e karşı da Karabük‘teki benzer tutumu anımsadım.

Hükümetin doğa düşmanı termik santralları Batı Karadeniz’e de dayatmasını eleştirmesi üzerine AKP’li başkan Hüseyin Erer‘in hışmına uğramış; mikrofonu kesilerek konuşması engellenmişti.

Bu örnekte de Başkan’ın gerekçesi; “benim paramla gelip liderimi eleştiremezsin...” şeklindeydi... (01 Temmuz 2008-gazeteler)

Oysa termik santrallar yıllardır hemen tüm hükümetlerin çevreye değer vermeyen politikalarıyla ülkeyi sarmalamadılar mı? Erdoğan’ın yaptığı da aynı “geleneksel aymazlık”tan başka bir şey değil...

Ama, AKP’li başkana göre, panelist konuk partisinin liderini asla eleştiremez! Erdoğan’ın termik santral düşkünlüğüne karşı çıkılamaz!

CHP toplantısında...
Başta 12 Eylül dönemi olmak üzere en karanlık yıllarda bile pek yaşamadığımız bu “eleştirisiz demokrasi” anlayışının bir örneği de geçenlerde İstanbul’daki bir CHP toplantısında başıma gelmesin mi?

Partinin Kadıköy ilçesince düzenlenen “Kentsel Dönüşüm” konulu panel için Fikirtepe semtindeki bir düğün salonundayız. Bu semtin de kentsel dönüşüm programına alınmış olması panele ilgiyi arttırmış; CHP’li olmayan mahalle sakinleri de salondalar...

Belediye temsilcilerinin imar planlarıyla ilgili teknik açıklamalarının ardından söz bana gelip de “kentsel dönüşüm rant amaçlı bir oyundur” dememle birlikte beş-altı kişi ayağa kalkıp “siyaset yapma” diye bağırmaya başlamasınlar mı?

Onları sakinleştirerek, neden “rant amaçlı” olduğunu ve neden “oyun” dediğimi anlatmaya başlayıp da “hükümetin kentsel dönüşüm politikası”nı eleştirince yeniden ayağa kalktılar. “Biz buraya öğrenmek için geldik; iktidara çatan konuşmalar dinlemeye gelmedik. Buna hakkınız yok...” diyerek salonu terk ettiler...

Evet... İnebolu’daki belgesel film gösterisi, Başbakan kötü gösteriliyor gerekçesiyle yarıda kesiliyor... Karabük’deki panel konuşması hükümet eleştirildiği gerekçesiyle engelleniyor... İstanbul’da da iktidarın kentsel dönüşüm politikasını sorgulamaya tepki gösteriliyor...

Böylesine “tahammülsüz demokrasi” galiba hiç yaşanmamıştı...
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.