Haberler

Tarihi Kemeraltı''na makyaj

Tarih: 30 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Tarihi Kemeraltı Anafartalar Caddesi Çevre Düzenlemesi projesinin ilk iki etabı çarşıya renk kattı. 3. Etap çerçevesinde, kuzeyde 875 ve Güneyde ise 919 Sokak köşesinden Havra Sokağı''na kadar yapılacak cephe esnafı sevindirdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kemeraltı Çarşısı''nı eski parlak günlerine döndürebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Anafartalar Caddesi Cephe Düzenlemesi Projesi''nin ilk iki etabının tamamlanmasıyla oluşan güzel tablonun ardından, 3. etabın da önümüzdeki günlerde başlayacağı açıklandı.

Esnafın yüzünü güldüren ilk iki etabın ardından, 3. Etap çalışmaların projesi de hazırlandı ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''na sunuldu. 3. Etap çerçevesinde, kuzeyde 875 Sokak ve Güneyde ise 919 Sokak köşesinden Havra Sokağı''na kadar olan alanda cephe düzenlemesi yapılacak. Proje, Anafartalar Caddesi''nde 125 adet işletmenin yer aldığı 190 metrelik bir bölümünü kapsıyor. İlk iki etap kapsamında yapılan çalışmaları gören çarşı esnafı ortaya çıkan etkileyici görüntüden fazlasıyla memnun. Diğer bölgelerdeki mekan sahipleri ise kendi dükkanlarını da kapsayacak çalışmaları sabırsızlıkla bekliyor.

Tarihi çarşıdaki mimari ve kültürel özelliği olan yapıların cephelerini restore etmek için başlatılan çalışmalar kapsamında ilk etapta; Kemeraltı''nın Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi ile 852 Sokak köşesindeki simitçiye kadar olan bölümünde bulunan toplam 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi''ne bakan cepheleri ile köşe parselleri restore edilerek yenilenmişti.

İkinci etap çalışmaları ise, kuzeyde Kemeraltı Camii''nin hemen yanı başındaki sebilin bulunduğu 853 sokaktan başlayıp, Başdurak Camii''nden bir sonraki adayı içine alan bölgeye kadar uzanıyor. Güneyde ise Salepçioğlu Hanı ve Kemer Plaza''nın bulunduğu bölgedeki yapılardan başlayan cephe düzenleme çalışmaları, Kestelli Caddesi kavşağının ilerisindeki Halk Bankası''na kadar uzanıyor. Çalışmalar kapsamında, 250 metrelik mesafede 9 adada yer alan 93 parseldeki çok sayıda işletmenin cepheleri restore edilip düzenleniyor.

Proje kapsamında, Konak Belediyesi''nde incelenen yapı dosyalarına ait ruhsat bilgilerinden farklı olarak yapılan uygulamalar kaldırılıyor. İşyerlerinin dış cephelerindeki çıkma yapılar, kirliliğe neden olan reklam tabelaları, klima dış üniteleri kaldırılıyor. Tarihi yapıların dış cepheleri aslına uygun olarak restore ediliyor. Hatalı yapılan sıvalar kazınarak altta kalan süslemeler ortaya çıkarılıyor. Tarihi yapılardaki duvarla örülüp yok edilen pencereler aslına uygun olarak yeniden yapılıyor, dokuya aykırı açılan pencereler kapatılıyor. Ahşap cumba ve ferforjeler aslına uygun olarak yenileniyor. Taş yüzeyler temizleniyor. Reklam tabelaları, hazırlanan Sit Alanları İçin İlan ve Reklam Yönetmeliği''ne uygun hale getiriliyor; binaların cephesini örtüp, tarihi dokuyu kapatmasına izin verilmiyor. Güneş ve yağmurdan korumak amacıyla yapıların önlerinde; belirlenen standartlarda, tarihi doku ve yapının rengine uygun körüklü tente uygulaması yapılıyor. Tentelerin bir armoni oluşturmasına özen gösteriliyor. Proje kapsamında yapıların ticari faaliyetlerini, imar hattını kesinlikle aşmayacak şekilde sürdürmeleri sağlanmaya çalışılıyor; bu, otomatik kepenk sistemi ile gerçekleştiriliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.