Haberler

Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecek

Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Aydın Hızlıca
Topkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.

Dünyanın her tarafından yaklaşık 1 milyon 100 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin onarımı için yetkililer harekete geçti. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından gerekli iznin çıkması halinde müze, Cumhuriyet tarihinde ilk kez restore edilecek.

İl Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile müzede meydana gelen su sızıntıları ve çatlaklar ortadan kaldırılacak. Müzede yapılacak röleve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarının başlatılması amacıyla hazırlanan projenin bu ay içinde tamamlanması hedefleniyor. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yard. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, müzenin ecdat yadigârı olduğunu belirterek, su sızıntılarına karşı önlem amacıyla bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Her binada olduğu gibi Mevlana Müzesi''nin de su alabileceğini hatırlatan Çıpan, olası sızıntıları ve tahribatları onarmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Müze binasında su sızıntılarının meydana gelmesinin normal olduğunu söyleyen Çıpan, "Mevlana Müzesi 4 asırlık bir yapı. 10 yıllık geçmişi olan binalarda bile su sızıntısı olabiliyor. Toprak yapısı nedeniyle kar ve yağmurda sızıntılar olabiliyor. Sızıntıları engellemek için bina çevresinde drenaj kanalları yaptırmayı planlıyoruz. Ayrıca kubbe bölümündeki bozulmaları da gözden geçireceğiz." diye konuştu. Mevlana Müzesi''nin Cumhuriyet tarihinde ilk kez restore edileceğini aktaran Çıpan, çalışmaların Şeb-i Arus törenlerine yetiştirileceğini kaydetti.

Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, dünyanın gözünün Mevlana Müzesi''nde olduğuna vurgu yaparak, tarihi yapı için gereken hassasiyeti ve önemi gösterdiklerini sözlerine ekledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.