Haberler

Amplio otel yatırımları için 7 yabancı fonla flörtte

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Referans Yazan: Gülfem Varlık
81 ile Hilton otelleri kurmayı planlayan Amplio Hotel Investments Emlak şirketinin sahibi Alaeddin Babaoğlu, 7 yabancı fonla ortaklık görüşmesi yaptıklarını, aralarından seçim yapmaya çalıştıklarını söyledi. Alaeddin Babaoğlu'nun tam 30 yıl yurt dışında otelcilik yatırımları alanında çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönerek kurduğu Amplio Hotel Investments Emlak şirketi, yabancı yatırımcıları peşinde koşturuyor. Türkiye'de şehir otelciliği alanında "10 yılda 100 otel, 10 bin kişiye istihdam hedefi" ile yatırıma soyunan Babaoğlu, 7 yabancı fon ile görüşme halinde olduklarını açıkladı.

Otelcilik alanında know-how, tecrübe ve finansman altyapısına sahip olduklarını belirten Babaoğlu, "Şu anda 7 yabancı fon arasından seçim yapmaya çalışıyoruz. 2008 sonuna kadar kuracağımız ortaklık ile şirkete 1.5 milyar dolar girecek. Bu sayede 81 ile Hilton Garden Inn otelleri kurabileceğiz" dedi.

2012'ye kadar 20 otel projesi var
Hilton Hotel Corporation ile 5 senede 20 adet Hilton Garden Inn yapma konusunda sözleşme imzalayan Amplio, otelcilik alanında marka olmuş çok önemli uluslararası zincirleri Türkiye'ye getirmeyi planlıyor. Kısa süre önce girdikleri Türkiye pazarında süratle ilerlediklerini aktaran Babaoğlu, başlangıçta uygun fiyatta arsa bulma konusunda zorluk yaşadıklarını belirtti. Babaoğlu, "Konut ve alışveriş merkezleri ile rekabet etmemiz nedeniyle arsa fiyatları çok yüksekti. Sektörün durgunluğa girmesiyle fiyatlarda yüzde 300'e varan düşüşler oldu" diye konuştu.

Bugüne kadar Diyarbakır, İstanbul, Bursa, Manisa, Çorlu, Çorum, Malatya, Konya ve Trabzon'da 9 arsa satın aldıklarını belirten Babaoğlu, 2012'ye kadar 20 otelin işletmeye açılacağını söyledi. Babaoğlu, ilk etapta yapacakları yatırımın 350 milyon dolar olacağını belirterek "Hedefimizi 20 otelden 81'e çıkardık. Türkiye'nin iş seyahatleri yapılan tüm şehirleri fokus alanımız içerisinde. Otel yapacağımız arsaların özellikle erişilmesi kolay yerlerde olmasına özen gösteriyoruz. Restoran, bar, jimnastik salonu, business center gibi imkanlara sahip en az 160 odalı Hilton otelleri yapacağız" dedi.

1.5 milyar dolarlık ortaklık kuracak
Bir süre önce şirketin finans gücünü artırmak amacıyla yabancı fonlarla görüşmeye başladıklarını aktaran Babaoğlu, yapılan eleme sonucu kalan 7 yatırım fonu arasından seçim yapacaklarını vurguladı. Bu fonların yüzde 80'inin Türkiye'de faaliyet göstermediğine dikkat çeken Babaoğlu, şöyle konuştu: "Bu yıl sonunda gerçekleşecek bu ortaklık bize 1.5 milyar dolarlık kaynak getirecek. Yeni partnerimizle birlikte 2009 yılında ikinci etaba başlayacağız. Bu kadar talep gelmesinin nedeni bizim fikri gerçeğe dönüştürecek güçte olduğumuza inanmaları. Marriott, Starwood, Intercontinental de peşimizde. İlk etapta Hilton Ailesi ile devam edeceğiz. Sadece Hilton otellerinin bulunduğu şehirlerde başka otel zincirleriyle anlaşabiliriz" dedi.

Sütlüce projesi için mimari yarışma açacak
Alaeddin Babaoğlu, çok yakında Sütlüce'de başlayacakları 50 milyon dolarlık otel projesi için arsa alımını yaptıklarını da açıkladı. Proje için önümüzdeki günlerde mimari bir yarışma açmayı planladıklarını ifade eden Babaoğlu, "Bedeli ne olursa olsun oraya Osmanlı mimarisinin elementleriyle bir şeyler yapacağız. İçi Hilton standardında olacak. Dışına giydireceğimiz elbisesi bambaşka olacak. 220 odalı otel İstanbul siluetinin en güzel örneklerinden biri olacak" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.