Haberler

Duşakabinde 50 milyon dolara ’duş’ alıyoruz

Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hanife Baş
Türkiye’de lüks olmaktan çıkarak her eve giren duşakabin sektörünün yıllık büyüklüğü 50 milyon dolara ulaşıyor. Banyo yapmayı pratik hale getiren duşakabinler her türlü konuta girerken özellikle yeni projelerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Temper camlı ve desenli modellerin talep gördüğü duşakabinde sektöründe fiyatlar ise modele ve desenine göre 150 ile 1000 YTL arasında değişiyor.

Banyo pazarından 50 milyon dolarlık pay alan duşakabin sektöründe bu yıl talep artışı yaşanıyor. Ucuz, pahalı farketmezsizin bütün konutlara giren duşakabin sektöründe en çok temper camlı yeni modeller ilgi görüyor. Yoğun bir rekabetin yaşandığı duşakabin sektöründe 250 firma yer alırken, 1980’li yıllarda başlayan duşakabin üretimi yıllık 400 bin adetleri aşıyor. Sektördeki en önemli sorun olarak da aşırı rekabetin getirdiği kalitesiz ürünler görülüyor. Fiyatları aşağıya çekmeye çalışan firmalar kaliteden ödün veriyor.

Lüks olmaktan çıktı
Damladuş Pazarlama Müdürü Ömer Türker, bu yıl geçen yıla göre talepte azalma görülse de duşakabinin Türkiye’de hemen hemen her ekonomik sınıftaki konuta girdiğini söyledi. Duşakabinin artık lüks olmadığını, ihtiyaç haline geldiğini aktaran Türker, yeni konut projelerinin hepsinde duşakabin bulunduğunu dile getirdi. Türkiye’de, müstakil ve apartmanların çoğu duşakabinli hale geliyor. Banyo yapmayı pratik hale getiren duşakabinlerin fiyatları ise, modele ve desenine göre 150 ile 600 YTL arasında değişiyor.

Duşakabinde yeni teknolojiler de gelişiyor. Türker, yeni modellerin temper camlı hale geldiğini ve daha çok bu modellere ilgi gösterildiğini dile getirerek, duşakabinin fiyatının uygulanan desene, malzemeye ve diğer etkenlere göre değiştiğini aktardı. Şu anda duşakabin desenlerinde değişim olduğunu ve çizgili, yatay, dalgalı desenlere ilgi gösterildiği bilgisini veren Türker, duşakabin alırken dikkat edilmesi gerekenleri de, "Firmanın ciddiyetine bakılmalı. Satış sonrası servis önemli. Malzemelerin kalitesine dikkat edilmeli" şeklinde sıraladı.

Duşakabin montaj ve uygulaması yapan Pali İnşaat’ın Kurucusu Hüseyin Pali de, duşakabin talebinin geçen yıla göre kötü olmadığını ancak talebin daha düşük fiyatlı ürünlere kaydığını ifade etti. Şu anda biraz durgunluk yaşayan duşakabin sektöründe talebin sonbahara doğru iyice açılacağını kaydeden Pali, fiyatların 200 YTL’den başladığını, duşakabinin her gelir grubuna hitap ettiğini vurguladı.

Kalitesiz üretim sorunu
4 milyar dolarlık banyo pazarından 50 milyon dolar pay alan duşakabinde, en önemli sorunlardan biri olarak kalitesiz üretim görülüyor. Aşırı rekabetin yaşandığı pazarda, birbirlerinden müşteri kapmak için fiyatları 99 YTL’ye kadar çeken firmalar, sadece kaliteden değil, satış sonrası hizmetlerden de taviz veriyor. Bunun sonucunda, fiyatın cazibesine kapılıp, satın alınan kabinler, bazı üretici firmaların duyarsızlığı yüzünden çöpe atılmak zorunda kalınıyor.

Özellikle merdivenaltı üretim gerçekleştiren firmaların, düşük fiyat politikası, sektörde kaliteden tavizi de beraberinde getiriyor. Son teknoloji kullanılarak fiyatı 1000 YTL’ye kadar ulaşan kalın ve darbelere dayanıklı esnek panellerin kullanıldığı ürünlerin, 99 YTL’ye satılan ince ve dayanıksız panellerden oluşan, kalitesiz aliminyumla üretilen duşakabinlerle rekabet edememesi etkili oluyor. Pazarın kalitesiz ucuz ürünlere kaymasıyla birlikte sektörde yaşanan sorunlar da artıyor. Bunun sonucunda satın alınan duşakabinler, sökülüp, yerine yenilerinin alınması gerekebiliyor. Kalitesiz PVC ve cam panellerde yaşanan kırılma, patlama gibi sorunlar can güvenliği açısından da tehlike oluşturabiliyor.

Özürlülere özel duşakabin üretildi
Duşakabin sektörünün önde gelen firmalarından olan İntermart, özürlüler için duşakabin üretti. Alt profili tekerlekli sandalyenin rahatça girebilmesini sağlamak amacıyla kaldırılan bu kabinlerin, iç mekanında kullanılan Damixa armatürler, tek dokunuşla suya yön veren özel bir kumanda koluna sahip. Kabinin içi ayrıca, katlanabilir ankastre oturak ve hareket ederken güç almayı sağlayan tutanaklarla donatılıyor. Yerde ise, kaymayı engelleyen seramikler ve suyu kabin içinden uzaklaştırmayı sağlayan özel ızgara kullanılıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.