Haberler

Topbaş: Bu yıl su problemi yaşamayacağız

Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ziya Sandıkçıoğlu
Bulgaristan sınırındaki Rezve Deresi’nden su getirme projesinin ihale safhasına geldiğini ve Melen Çayı’ndan daha fazla su almak için Darlık Barajı’na kadar yapılacak 26 kilometrelik boru hattı için çalışmaların başladığını kaydeden Başkan Topbaş, “Bu yılı geçtikten sonra biraz daha rahatlayacağız. Bu hazırlıklardan sonra İstanbul’un daha rahat soluk alacak bir duruma geleceğini göreceğiz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul’da şu anda susuzluk problemi bulunmadığını belirterek “İnşallah gelecek yıldan itibaren rahat bir soluk alacağız” dedi. Kendisinin de zaman zaman musluktan su içtiğini belirten Başkan Kadir Topbaş vatandaşlara tasarrufa devam çağrısında bulunarak “Şu anki durumumuz çok dolu dolu demiyoruz, ama inşallah bir problem yaşamayacağız” şeklinde konuştu. Kadir Topbaş, vatandaşlara su tasarrufunu önermesinin ardından 250 bin metreküp daha az su kullanılmaya başlandığını, bunun da İstanbulluların konuya duyarlılığını bir defa daha ortaya koyduğunu ifade ederek, “15 Ağustostan itibaren Melen bölgesinde yağışlı dönem başlıyor. Bu 15 günlük arada da Melen’deki pompalarımızı bakıma alıyoruz” diye konuştu.

İddialar doğru değil
Başkan Topbaş, “Sazlıdere Barajı’na kanalizasyon karıştığı ve bu bölgedeki vatandaşların 6 aydır bu suyu kullandığı iddialarının” doğru olmadığının da altını çizerek, İSKİ’nin denizlerin temizlenmesi, atık su kontrolü ve arıtımı için 4 milyar YTL civarında yatırım yaptığını ve bunun çok ciddi rakam olduğunu söyledi. Her gün şehrin 350-400 noktasındaki içme suyunun numune alınarak kontrol edildiğine ve musluklardan akan suyun içilecek kalitede temiz olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, “Yani suyumuzda zararlı bir madde yok” dedi.

Depolarınızı temizletin
Kendisinin de evinde zaman zaman musluktan su içtiğini, yemeklerde de sürekli İSKİ suyunu kullandıklarını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yalnız depoları kötü olanlar mutlaka depolarını temizletsinler. Hatta bize müracaat ederlerse biz temizleme işlerini de yapıyoruz. Ayrıca çürümüş borular ve eski tesisatlar pas ve benzeri sıkıntılar getiriyor. Vatandaşlarımız bunlara çok dikkat etsin. Normal kapıya kadar gelen şebeke hattında hiçbir problem yok. Çünkü Adalar dahil su borularımızın yüzde 99’unu yeniledik.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.