Haberler

Etlik Garajları can çekişiyor

Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Rüya Yelsalı
Bir dönem Ankara'da oturan vatandaşların şehir dışı seyahatlerinin merkezi olan, şimdilerde yakın mesafe yolculukların adresi olan Etlik Garajları hakkında alınan yıkılma kararı garaj esnafını isyan ettirdi.

Belde, kaza gibi 100 kilometreye kadar olan bölgelere taşımacılığın yapıldığı Etlik Garajları hakkında yıkılma kararı alındı. Bir süredir oradaki faaliyetlerin bitirilmeye çalışıldığı garajların yerine çok katlı iş merkezi yapılması projesi gündeme geldi.

Faaliyetleri durdurma yoluna giden yetkililer, garaj esnafına sahip çıkmadığı gibi, minibüs şoförlerine yeni bir yer göstermediği iddiaları güçleniyor. Konuyla ilgili Ankara Hürriyet'e açıklama yapan Etlik Terminali Otobüsçüleri Esnafları Koruma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Tunaboylu, firma olarak 50 yıldır orada olduklarını ve garajsız bir şehrin düşünülemeyeceğini söyledi:

"Her ilin, yakın beldelere taşımacılık yapılan bir garajı vardır; ama bizde yok. Üstelik Başkent dediğimiz şehirde yok! Yaklaşık dokuz aydır yaşanan bu sorun, hem şoförlerimizi hem de esnafımızı mağdur etti."

"Gökçek'e ulaşamadık"
Garajların iki tarafının askeri bölge olduğuna ve bölgeye herhangi bir inşaat yapılamayacağına dikkat çeken Tunaboylu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Etlik Garajları, 100 km'ye kadar bölgelere yolcu taşımasıyla çok önemli bir konumdadır. Maalesef rant ve para hırsı, garajlarımızı da ele geçirdi. Şoförlerimize 'AŞTİ'ye gidin" denildi. Ama 40+1 kapasite altındaki araçlar oraya alınmıyor. Bu nedenle AŞTİ bizi kabul etmiyor. ÜStelik orası zaten çok kalabalık. Halk da minibüsten AŞTİ yerine, şehir içi bir bölgeye inmek istiyor. 2 Mayıs 2008 tarihli en son kararda iş merkezi yapılma projesi şimdilik durduruldu; ama bu demek değil ki iptal edildi. Biz destek bekliyoruz. Çok çaba sarf ettik; fakat ne Ankara Valisi'ne, ne de Melih Gökçek'e ulaşabildik. Kendileri bizimle görüşmek istemedi."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.