Haberler

”Melen Havzası Master Planı çalışmaları başladı”

Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Düzce'nin de içinde bulunduğu bir su havzası planlaması yapacağız. Bu çalışmalar başladı" dedi.

Düzce'nin Yığılca ilçesinde içme suyu arıtma tesislerinin açılışını yapan Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, Melen Havzası Master Planı ile ilgili olarak, şunları söyledi:

"Düzce'nin de içinde bulunduğu bir su havzası planlaması yapacağız. Bu çalışmalar başladı. Teknik Üniversite, DSİ, Bakanlık ve belediyeler master Planına destek veriyor. İstanbul ve Düzce arasında bir bağ var. Umarım bu master planı bittiğinde sorunlar daha kolay aşılacak."

Son günlerde basında yer alan Melen Çayındaki kirlilik konusuna da değinen Eroğlu, "İstanbul da su ve suda kirlilik problemi yok" dedi.

Eroğlu, Düzce Hasanlar Barajı'nın İstanbul'un menbağı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buraya gözümüz gibi bakacağız. Bu çerçevede Hasanlar Barajı'nın etrafının düzenlenmesi, mesire alanlarının oluşturulması konusunda hazırlık yapacağız. Melen havzasında bütün katı atıkların ve temizlenmesi konusunda el birliği ile çalışacağız. Şu anda Melen havzası korunması yönünde tatbikat projesi yapılıyor."

KÖYDES projesi ile yolsuz ve susuz hiç bir köy ve belde kalmayacağını da kaydeden Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hükümet olarak Köydes ve Beldes projelerine yaklaşık 5 milyar YTL para harcadık. Valililik ve kaymakamlıklara bu ödenekler gönderildi. Tüm köy ve beldelere yatırımlar devam edecek. Herkes içme suyundan yararlanacak. Yaptığımız proje ve çalışmalarla önümüzdeki uzun yıllar su sorunu yaşanmayacak. 2 yıldır kuraklık yaşıyoruz, ama bu hep böyle devam etmeyecek. Bu kuraklık nedeniyle barajlarımızda su seviyeleri çok düşük. Ama önümüzdeki aylarda yağışların başlaması ile bu oranlar artacak. Meteorolojiden alınan bilgiler bu yönde, İnşallah eylül itibariyle yağışlar başlayacak."

Bakan Eroğlu Konuşmasının ardından arıtma tesisini hizmete açtı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.