Haberler

Bitlis’e sarı-lacivert çimento fabrikası

Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Limak’ın Bitlis’e 32 milyon YTL’lik yatırımla kurduğu çimento fabrikası açıldı. Sarı-lacivert renklere boyanmış fabrika 80 kişiye istihdam sağlayacak ve yılda 400 bin ton çimento üretecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir’e ait Bitlis Çimento Fabrikası’nın açılışını yaptı. Sarı-lacivert renklere boyanmış olan fabrikanın açılışına Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AKP Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ve bölge milletvekilleri katıldı.

Fabrikanın açılışında konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, çimento fabrikasının Limak’ın Bitlis’te kurduğu ilk sanayi tesisi olduğunu, bu fabrikayla doğu ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceklerini kaydetti. Özdemir, tesisin klinkerinin ağırlıklı olarak Siirt Kurtalan ve Diyarbakır Ergani fabrikalarından geldiğini, çimento üretimi için gerekli olan diğer ham maddelerin de Bitlis yöresinden temin edildiğini anlattı.

32 milyon YTL’lik yatırım
Son teknolojiyle kurulan fabrikasının çevreye saygılı olacağını belirten Özdemir, Bitlis Çimento Fabrikası’na ilişkin şu bilgileri verdi: “Yılda 400 bin ton çimento üretecek tesisimiz 32 milyon YTL’ye mal oldu. Fabrika 80 civarında çalışanın yanında 2 bin kişiye aş ve iş imkânı sağladı. Bu fabrikanın ürünleriyle yöremizin ihtiyacının karşılanmasının yanında Irak ve İran’a ihracat yapmayı hedeflemekteyiz. Bu fabrikayla birlikte Limak çimento grubunun klinker üretimi yılda 3 milyon tona, çimento üretimi ise 5 milyon tona ulaşmıştır.

Ürettiğimiz çimentonun yüzde 40’ını da ihraç etmekteyiz. Çimento grubumuzun ihracatı 100 milyon dolara ulaşmıştır. Bitlis’te kurduğumuz bu fabrikamızın tam bir çimento fabrikasına dönüşmesi için tek eksiğimiz döner fırın olup bununla ilgili bilhassa hammadde araştırmalarımız geçtiğimiz yıldan beri devam etmektedir.”

Kapasite 1 milyon tona çıkacak
Fabrikaya yapılacak birtakım ilave tesislerin tamamlanma süresini 15 ay olarak planladıklarını, bunu 2009 yılı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Özdemir, bu yatırımların yapılmasıyla çimento üretim kapasitesinin 1 milyon tona ulaşacağını kaydetti.

İlave tesisin şirkete 50 milyon dolara mal olacağına işaret eden Özdemir, ilave tesislerle fabrikada çalışan sayısının 200’e ulaşacağını, fabrikanın katma değeriyle birlikte 5 bin kişiye iş imkânı sağlanmış olacağını sözlerine ekledi. Fabrikanın açılış kurdelesini Başbakan Tayyip Erdoğan, Aziz Yıldırım, Nihat Özdemir ve bakanlar birlikte kestiler.

Başbakan: Devlet yatırımlardan çekiliyor
Törende konuşan Başbakan Erdoğan, üç sekizin önemine değinerek, “Bugün sekizinci ayın sekizinci günü ve yıl iki bin sekiz. Bugün aynı zamanda Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü.

Bu önemli günde Nihat Özdemir’in söz verdiği fabrikanın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Başbakan, işçilerle fabrika binasında yemek yedikten sonra yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

‘Doğu gelişecek’
“Yola çıkarken bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımızın üstünde yeri olduğunu söyledik. Devlet yatırımlardan çekiliyor, tüccarlığı bırakıyor. Biz sadece yöneten olacağız. 49 ilde başlattığımız bölgesel teşvikle büyük adımlar atıldı. Türkiye bu adımlarla birlikte büyük bir sıçrama yaşadı.

Bugün 28 milyon dolarlık bir yatırımı açıyoruz. 12 buçuk milyar dolarlık yatırımla Güneydoğu ve Doğu Anadolu çok kısa sürede gelişecektir. 2023’te yani cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasında olacaktır. Hedefimiz, amacımız bu.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.