Haberler

Yangınlar rastlantı değil

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Manavgat’ta 31 Temmuz’da başlayan ve 6 günün sonunda kontrol altına alınabilen orman yangınında yaklaşık 10 bin hektarlık alan kül oldu. Yaz başından itibaren Türkiye genelinde çıkan orman yangınlarında yok olan alan ise 9 bin 522 hektar. Geçen yıl 31 Temmuz itibarıyla yanan alan ise 6 bin 579 hektardı. Küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınlarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Erdin, Antalya’da meydana gelen orman yangınında olduğu gibi Türkiye’de bütün yangınların tek boyutlu değerlendirilmesini eleştirerek “Yetkililerin ‘söndürmede başarılıyız’, ‘geçen yıla göre daha az alan yandı’ gibi açıklamaları yetersiz. Orman yangınlarını doğal afete dönüştüren iklim, topografik yapı, ağaç türleri gibi birçok etken var” dedi. Orman yangınlarını 10 yıl önceki gibi değerlendirmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Erdin, büyük yangınların tekrar edeceği bölgenin sınırlarının belli olduğunu söyledi.

Erdin, “Akdeniz, Ege, Güney Marmara ve Ankara’yı da içine alan batı-güney Karadeniz bölgesi, küresel iklim değişikliğinin en çarpıcı etkilerinin yaşanacağı alandır. Yeni koşullara uygun yeni modeller belirlenmeli” diye konuştu.

Eski Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, artan yangınların rastlantı olmadığını belirterek, “Bunun nedeni AKP’nin 2-B arazilerinin satışı gibi orman yağmasına neden olan ormancılık politikaları. Orman yağması devam ettiği sürece yangınlar da sürecek” dedi.

Sönmezışık, Türkiye’deki anlayışın, orman yangınlarını önlemeye değil sadece söndürmeye yönelik olmasını da eleştirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.