Haberler

Seyitömer'de tarih gün yüzüne çıkıyor

Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) arazisindeki höyükte devam eden kazılarda, Kütahya ve çevresinde M.Ö. 2 binli yıllarda büyük ölçekli bir depremin yaşandığını belirlediklerini söyledi. Seyitömer Höyüğü Kazı Başkanı da olan Prof. Dr. Bilgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl kazı çalışması yapacakları höyükte bu yıl 3 aydır kazı yaptıklarını belirterek, çalışmada üst kademede M.Ö. 1'inci yüzyıla ait birçok tarihi bulguya rastladıklarını kaydetti.

Höyüğün alt kademe kazılarına başladıklarında, bölgedeki yerleşim yerinde o dönemlerde yangın olduğunu ve bunun büyük bir depremin ardından çıktığını saptadıklarını anlatan Prof. Dr. Bilgen, şöyle konuştu:

"Bu kazı döneminde ciddi bir bulguya rastladık. Arkeolojik bulguların yanı sıra tarihi kalıntı sayımız da artmaya başladı. Üst katmandaki M.Ö. 1'inci bin yıla ait yapı duvarlarını kaldırdığımızda 2'nci bine ulaştık.

Bulduğumuz yapılar üzerindeki yaptığımız çalışmalarımızda, Tunç döneminde ait bulgulara rastladık. Bu dönemde tüm yapıların yandığını belirledik. Mimari yapı olarak taş temel üzerine kerpiçler kullanılan, kalın duvarları ve ahşap çatıları olan bir katmana rastladık.

Bu yangın yüzünden bütün duvarlar kısmen yamulmuş, çatılar ve çalışma alanları olan atölyeler yanarak yıkılmış. Bu yangını önce bir savaş veya saldırı mı oldu diye düşündük, ama bize kalan bulgulara baktığımızda ne insan iskeletlerine ne de silah veya buna benzer savaşa ait silahlara rastlayabildik.

Sebepleri üzerinde düşünürken alanın üst katındaki dolguda hiçbir çatlak bulunmadı, ancak yangının olduğu 1'inci bine ait dönemdeki kademede bir anda müthiş bir çatlağa rastladık.

Bu çatlağı takip edip kazılarımızı devam ettirdiğimizde bu dönemde çok ölçekli bir deprem olduğunu anladık. İşte bütün bu yangınlar burada yaşanan depremde yıkılan evlerin, atölyelerin ve o dönemdeki toprak fırınlarından kaynaklanan bir yangın olduğu ortaya çıktı."

Prof. Dr. Bilgen, kazı çalışmaları ilerledikçe evlerin içinde depremden kaynaklanan çöküntü sebebiyle insanların sıkışarak ve yanarak can verdiklerini saptadıklarını belirterek, "Sonuç olarak M.Ö. 1800'lü yıllarda Kütahya ve çevresinde çok ciddi ve eski depremi belirledik" dedi.

Bütün katmanlar inceleniyor
Bugüne kadar yapılan kazılar sırasında ilginç bilgilere ulaştıklarını da anlatan Prof. Dr. Bilgen, şöyle devam etti:
"Kazılarda, Kütahya ve çevresinde M.Ö. 3000'li yıllarda kalıpla çini ve seramik üretiminin yapıldığını belirledik. Bu durum, Kütahya'da çini ve seramik üretiminin günümüzde yaygın olarak yapılmasının tesadüf olmadığını gösteriyor. 2006'da kazılara başladığımızda daha önceki çalışmalarda açılan höyüğün tepesinin dolduğunu gördük. Bütün katmanları irdelemeye ve anlamaya çalıştık. Elde ettiğimiz taşları tek tek fotoğraflayıp bilgisayar ortamında çizimlerini yapıyoruz."

Prof. Dr. Bilgen, höyüğün altında yaklaşık 15 milyon tonluk kömür rezervinin saptandığını ve kazılar tamamlanıp arkeolojik tescil ortadan kalktığında bu kömürün alınacağını da kaydederek, "Kazı çalışmaları sonunda üniversitemiz adeta bir müze sahibi olacak. SLİ'nin de enerji yönünden kazancı olacak. Bu kazı çalışmaları bilimsel ve ekonomik yönden hem ülkeye hem de yöreye büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.