Haberler

Mogan’daki su kaybı engellenemiyor

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Mogan Gölü’nün su seviyesindeki düşüş, su takviyesine karşın engellenemezken, Gölbaşı Belediyesi su kaybının nedenini “buharlaşmanın fazlalığı” olarak açıklıyor. Uzmanlar ise Kızılırmak ve Mogan sularının yapısının farklı olduğu, bunun da zaman içinde Mogan’ın ekolojik sistemini değiştireceği, gölde yaşayan canlı türlerinin azalmasına hatta bütünüyle yok olmasına yol açabileceği uyarısını yapıyor.

Bir zaman Ankaralıların yüzdüğü, çevresinde güneşlendiği Mogan Gölü, uzun yıllardır etrafını saran yoğun yapılaşma ve atık su boşaltılması nedeniyle giderek yok oluyor. Gölün su seviyesi sürekli düşüyor. Anakent Belediyesi ise “Mogan”ı eskiye döndürmenin su takviyesiyle mümkün olduğuna inararak, Kızılırmak’tan su aktarmaya başladı. “Mogan’a cansuyu” olarak görülen bu adımın reklamı çok yapıldı ancak uzun vadede oluşabilecek riskler göz ardı edildi. Mogan’ın su seviyesindeki düşmenin üstesinden de gelinemedi.

‘Kızılırmak Suyu Uyumlu Değil’
Kızılırmak suyunun Mogan’a olumsuz etkisinin, uzun vadede anlaşılabileceğini anlatan Sarıtaş, şu bilgileri aktardı:

“Değişim hemen gözlenemez. Ama Kızılırmak suyu ile Mogan suyu aynı değil. Ayrıca Kızılırmak birçok ağır metal barındırıyor ve bu su hiç arıtılmadan Mogan’a veriliyor. Zaman içinde bu ağır metallerin etkisi gölde yaşayan canlılar üzerinde görülecek. Göl içinde yaşayan canlı türlerinde azalma ya da yok olma söz konusu olabilir. Kızılırmak’ın tuzluluk oranı da fazla. Örneğin; hamsiyi tatlı suda yaşatamazsınız, alabalığı da denizde yetiştiremezsiniz... Bu açıdan düşünmek gerekiyor. Yanı sıra Kızılırmak Havzası’nda kirlilik çok yüksek. Birçok kentin atık suları bu havzaya bırakılıyor. Mogan’ın bir an önce ıslah edilmesi lazım. Bunun için de öncelikle çevresinden kaçak kirli su akıtılmasının durdurulması gerekiyor.”

‘Buharlaşma Fazla’ Savunusu
Gölbaşı Belediye Başkanı Abdülnasır Haşlak ise Kızılırmak’tan su verilmesinden sonra Mogan’daki su seviyesinin geçen yıla göre 10 santimetre daha yükseldiğini belirterek, buna karşın son dönemlerde gölün su seviyesinde yeniden bir çekilme olduğunu doğruladı. Haşlak, Su seviyesindeki düşüşü sıcak hava koşullarına ve yoğun buharlaşmaya bağladı. Mogan’ın su seviyesinin halen çok düşük olduğunu, eski günlerine dönebilmesi için seviyenin 1 - 1,5 metre daha yükselmesi gerektiğini belirten Haşlak, “Kış aylarında buharlaşma etkeni ortadan kalkacağı için su seviyesinin daha da yükseleceğini düşünüyoruz” dedi. Haşlak, Mogan’da su seviyesini yükseltene kadar Kızılırmak suyu takviyesinin süreceğini, istenen miktar yakalandığında ise su aktarımının kesileceğini ve gerekirse zaman zaman bu aktarımın yapılacağını belirtti. Gölbaşı Belediye Başkanı, gölün kaçak olarak kirletildiğine ilişkin eleştirileri kabul etmezken, “Daha önceki yıllarda yaşanan şeylerdi ve gölü kirletmişti. Şimdi dış kirleticiler engellenmiş durumda. Göle kaçak olarak atık su arıtan hiçbir yer yok” savunusunu yaptı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.