Haberler

132 dekarlık alan neden veriliyor

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 258 bin metrekaresi TBMM kapanmadan bir gün önce “jet hızıyla” kabul edilen yeni bir yasayla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) devredildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, GSGM’ye devredilen alanın yalnızca 126 dönümünün spor tesisi olarak kullanıldığına dikkat çekerek, “Bunun dışında 132 dönüm büyüklüğündeki alan da veriliyor” dedi.

Ulu Önder Atatürk’ün vasiyetiyle Türk ulusuna miras bıraktığı AOÇ’de talan bitmiyor. AOÇ’ye ilişkin olarak Anakent Belediyesi’nin yaptığı Nazım İmar Planı’nın 26 Haziran 2008’de Ankara 13. İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi hâlâ gündemdeyken, TBMM tatile girmeden bir gün önce jet hızıyla geçirilen bir yasayla AOÇ sınırları içinde bulunan 258 bin 186 metrekare arazi GSGM’ye devredildi. Kabul edilen yasa ile söz konusu arazi ve bunun üzerinde yer alan spor tesisleri ve müştemilatı, AOÇ ile yapılacak bir protokolle, 49 yıl süreyle bedelsiz olarak GSGM’ye tahsis edilecek. Genel Müdürlük, spor alanlarının spor hizmeti ve faaliyetlerinde kullanılmak üzere spor kulüplerine veya spor federasyonlarınca amacına uygun kullanımını teminen her türlü tedbirin alınması, denetimin yapılması ve gerektiğinde tahsislerin kaldırılması konusunda yetkili olacak. Bu alanda yapılan spor tesisleri, sporun geliştirilmesi dışında ticari bir amaç için kullanılamayacak, tahsis edilmeyecek. Genel Müdürlük tarafından yapılacak spor tesislerine verilecek izinden bedel alınmayacak. Böylece AOÇ üzerinde spor kompleksi olan Gençlerbirliği ve Ankaragücü spor kulüpleri, bu tesisleri hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek.

AOÇ Yıllar İçinde Küçüldü
Atatürk, kurmuş olduğu çiftliği bizzat kendisi 13 yıl işlettikten sonra 11 Haziran 1937 tarihinde yazdığı vasiyet mektubuyla Türk ulusuna emanet etti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın verilerine göre, 1937 yılında AOÇ’nin arazilerinin Aydos Yaylası ile birlikte toplamı 102 bin dekarken, Aydos Yaylası hariç çiftliğin Ankara’daki arazi varlığı yaklaşık 52 bin dekar büyüklüğündeydi. AOÇ arazilerinin başka kurum ve kuruluşlara devri 1950’li yıllarda başlarken, günümüzde söz konusu talan yasalara konu edilerek tüm hızıyla sürüyor. 50 bin dekarlık Aydost Yaylası’nın üst kullanım hakkı 1982 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’na devredilmesinin ardından 52 bin dekara inen AOÇ’de bugüne kadar 22 bin 78 dekar arazi koparıldı. Günümüzde AOÇ 10 bin 413 dekarı tarım arazisi, 11 bin 504 dekarı orman ve park alanı, 6 bin 881 dekarı başka kurum ve kuruluşlara kiralanan alan, 4 bin 275 dekarı, taşocağı bataklık ve yol 320 dekarı hayvanet bahçesi olmak üzere toplam 33 bin 393 dekar büyüklüğündeki araziye sahip. 2007 yılında kabul edilen yasa ile Anakent Belediyesi’nin AOÇ’ye safari park yapması, biri 40, diğeri 25 metre genişliğinde bulvar ve caddeler inşa etmesi öngörülüyor. Nazım İmar Planı mahkeme tarafından iptal edilen projenin gerçekleşmesi durumunda AOÇ daha da küçülecek. TBMM tatile girmeden bir gün önce jet hızıyla kabul edilen bir başka yasayla da AOÇ’nin 258 dekarının da GSGM’ye devredilmesiyle toplam arazinin 32 bin dekarın da altına düşeceği tahmin ediliyor.

‘Mustafa Kemal Kendi Parasıyla Edinmişti’
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, bugüne kadar kamu kurum ve kuruluşlarının AOÇ arazisini talan ettiğini belirterek, “Oysa Mustafa Kemal Atatürk bu araziyi kendi öz parasıyla edinmiş, Türkiye’deki modern tarımın araştırılması, geliştirilmesi amacı ve Ankaralıların eğlenmesi, dinlenmesi amacıyla Hazine’ye devretmiştir. O günden bugüne, 22 bin dekarlık bir alan da maalesef talan edilmiştir” dedi. Ateş, Gençlerbirliği ve Ankaragücü spor kulüplerinin halen kullandığı alanın büyüklüğünün 126 dekar olduğunu ancak bunun yanı sıra 132 dekar alanın daha GSGM’ye devredildiğine dikkat çekti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.