Haberler

Kurtuluş Parkı’nda aydınlatma yetersiz

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Efe Can Belge
Başkentin en önemli yeşil alanlarından biri olarak kabul edilen Kurtuluş Parkı’nın geceleri yeterince aydınlatılmaması yurttaşları tedirgin ediyor. Kurtuluş Parkı, Cebeci ve Kolej semtleri arasındaki 110 bin metrekarelik alana kurulu. 1980’li yılların başında açılmış olan parkın içerisinde birçok ağaç çeşidi, gölet ve piknik alanı bulunuyor. Parkın içinde yer alan koşu parkurundan yurttaşlar spor amaçlı olarak da yararlanabilirken, halı sahada da özellikle genç başkentliler hoşça zaman geçiriyor. Geçtiğimiz günlere dek Kurtuluş Parkı’nda buz pateni de yapmak mümkündü ancak söz konusu işletmenin kapanması üzerine bu güzel olanak ortadan kalktı. Ancak sahip olduğu doğal güzelliği, serin ortamı ve spor yapmaya elverişli oluşu gibi nedenlerle park, başkentlilerin uğrak yerlerinden biri olma özelliğini koruyor.

Gündüzleri birçok başkentlinin zamanını geçirdiği Kurtuluş Parkı, havanın kararması ile birlikte yerini ürkütücü bir tabloya bırakıyor. Gündüzleri çocukların oynadığı oyun parklarında ve yurttaşların oturduğu banklarda geceleri sarhoşlar, baliciler ve tinerciler kol geziyor. Parkın iki farklı ucundaki ve halı sahadan kaynaklanan ışıklandırmalar aydınlatmaya yetmiyor. Bu yüzden Kurtuluş Parkı geceleri “tekin” bir yer olmaktan çıkıp, “korkudan kimsenin gitmediği” , “kimsenin yürümeye bile cesaret edemediği” bir alan haline geliyor. Ancak park, geceleri de yurttaşların kullanımına açık olmayı kuşkusuz hakediyor. Bu da var olan güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesini ve parkın yeterince aydınlatılmasını gerekli kılıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.