Haberler

Okullara ‘yıkılsın’ raporu

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Emre Döker
İzmir’deki 48 çürük okuldan 6’sının güçlendirilmesi yerine yıkılıp yeniden yapılması istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal, hazırladığı raporda, kentteki 6 okulun güçlendirme maliyetlerinin fazla olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini bildirdi. Ancak uyarılara karşın bu kapsamdaki okullarda boyama ve onarım çalışmalarının yürütüldüğü gözleniyor.

2008 programına alınan ve projesi hazırlanan 6 okulun güçlendirilmesinin ekonomik olmadığını vurgulayan Çatal, raporda şu görüşlere yer verdi:

“Tire Merkez Menderes İlköğretim Okulu, Tire 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Çiğli İzzet Gökçimen İlköğretim Okulu, Kınık Şehit Sezai Seçkin İlköğretim Okulu, Kınık Yayakent İlköğretim Okulu, Karşıyaka Anadolu Meslek ve Kız Lisesi'ni güçlendirme maliyet oranları çok yüksektir. Söz konusu okulların tümünde güçlendirme maliyet oranları kabul edilebilecek maliyet oranlarından çok yüksektir. Bu açıdan değerlendirildiğinde 6 okul binasının yıkılarak yürürlükte olan deprem yönetmeliğine göre projelendirilmiş okul binalarının inşa edilmesi önerilir.”

Üniversitenin bu raporu, 4 yıldır çürük okulları gündemde tutmak isteyen İzmir İl Genel Meclis Üyesi Ercan Tatı’nın da tepkilerini haklı çıkardı. 4 yıl önce konuyu meclis gündemine getiren, 2 yıl önce de kentte acilen güçlendirilmesi gereken okul listesini açıklayan Tatı, üniversitenin verdiği raporla haklı olduğunun kanıtlandığını söyledi. Tatı, “Keşke haklı çıkmasaydım ancak üniversite raporunda 6 okulun güçlendirilmesinin maliyetinin çok yüksek olduğu belirtiliyor. Bu ne demek? Bunun anlamı ‘okullar o kadar çürük ki, güçlendirilemez, bunları yıkın’ demek. Bugüne kadar orta şiddette bir deprem olsaydı yaşanacak senaryoyu gözümün önüne bile getirmek istemiyorum. Ancak okulların açılmasına kısa süre kala hala bu okullarla ilgili ne yapılacağı belli değil” diye konuştu.

Ege Üniversitesi'nden gelecek raporu beklediklerini belirten İzmir Özel İdaresi yetkilileri ise, raporun gelmesinin ardından okullarla ilgili kararın verileceğini açıkladı. Okullara çürük denmesinin doğru olmadığını vurgulayan özel idare yetkilileri, “Üniversiteden gelecek raporun ardından bu okullarla ilgili ne yapılacağına karar verilecek. Şuanda ödeneklerimiz hazır 16 okulumuzda güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Diğer okullarımızın da proje çalışmaları hazırlanıyor. Eğitim sezonu başlamadan 6 okul hakkında karar alınacaktır” diye konuştu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ise, raporun kendisine henüz ulaşmadığını belirtti. Kentte yapımı süren 100’e yakın okul binası olduğunu vurgulayan Aydoğan, “1 ayda bu okulları yıkıp yeniden yapamayız ancak tutturduğumuz standartları biraz aşmış oluruz. Bu bölgelerde yeni yapılan okullara ve diğer okullara öğrencileri kaydırabiliriz. Rapor elime ulaşmadı, ancak ulaşırsa ilgili ilçe yöneticileriyle bir araya gelerek sorunu çözeriz” dedi.

Öte yandan Karşıyaka Anadolu ve Kız Lisesi'nde Dokuz Eylül Üniversitesi'nin hazırladığı “yıkılması uygundur” raporuna karşın boya ve badana çalışmaları sürüyor. Lisede toplam bin 200 öğrenci eğitim görüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.