Haberler

Munzur Vadisi için Kültür Bakanlığı’na pankart

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
İHD Tunceli Temsilciliği, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvuruya rağmen bölgeye heyet gönderilmemesini verilmemesini protesto etti.

İHD Tunceli Temsilci Avukat Barış Yıldırım, Tunceli Postanesi önünde yaptığı basın açıklamasında Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Fırtına Vadisi’nde yapımı kararlaştırılan barajlara karşı yürütülen hukuki süreç sonucunda verilen iptal kararının en önemli gerekçelerinin başında Fırtına Vadisi’nin doğal sit alanı ilan olarak ilan edilmesi olduğuna dikkat çekti.

Munzur Vadisi Milli Parkı’nın doğal sit alanı olarak kabul edilebilecek özelliklere sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, “Fakat Munzur Vadisi Milli Parkı halihazırda ciddi bir tehdit altındadır. Zira ilgili mercilerce Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde bulunan güzergahta halihazırda Konaktepe barajı ,Konaktepe I,II HES etüt ve sondaj çalışmaları yapılmaktadır. Bozkaya barajının ihale işlemleri v.s. tamamlanmıştır. Yine Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde bulunan alanlarda yapılması düşünülen Akyayık, Kaletepe barajları master plan içindedir” dedi. 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 14. maddesinin e bendi’nde ‘kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk’ bulunduğunda milli park alanlarında ‘yapı ve tesis’ kurulabilmesine olanak verdiğini söyleyen Yıldırım, “Bu madde Türkiye’nin de taraf olduğu ‘Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye, ‘Avrupa’nın Yaban Hayatı Ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne ve ‘Biyolojik Çeşitlik Sözleşmesi’ ne açıkça aykırıdır” dedi. Doğal sit alanı olarak kabul edilmesi durumunda doğal sit alanlarında enerji santralleri, barajlar kesin olarak yapılamayacağını dile getiren Yıldırım, Fırtına Vadisi’nde yapımı kararlaştırılan barajlara karşı yürütülen hukuki süreç sonucunda Fırtına Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edildiğini kaydetti. DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis’in de katıldığı basın açıklamasının ardından beş metrelik pankart, postaneden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.