Haberler

Urartu konutları gün yüzüne çıkarılıyor

Tarih: 7 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Avrasya Arkeoloji Enstitüsü tarafından Van''ın Yoncatepe Kalesi''nde yürütülen kazılarda, Urartular dönemine ait bölgenin en eski geleneksel konut mimarisi gün yüzüne çıkarılıyor.

Van''ın Erek Dağı eteklerinde, Yukarı Bakraçlı köyü yakınlarındaki Urartular dönemine ait Yoncatepe Kalesi''nde, İÜ Avrasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oktay Belli başkanlığında, 1998 yılında başlayan kazı çalışmaları, bu yıl da 20 kişilik ekiple devam ediyor.

Prof. Dr. Belli, İstanbul Üniversitesi olarak 40 yıldır Van''da arkeolojik kazı çalışması yaptıklarını söyledi.

Van''da şimdiye kadar, kaleler ile tapınak ve saraylarda kazı çalışmasının yapıldığını ancak ilk kez sivil bir yerleşkenin kazıldığını anlatan Belli, şöyle devam etti: "Bu bölgenin geleneksel konut mimarisi konusunda en küçük bir bilgimiz yoktu. Jeofizikçilerin tarama ve ölçüm çalışmalarından sonra, kent yerleşiminin burada olduğu tespit edildi. Bunun üzerine, geçen yıldan bu yana 20 kişilik ekiple buradaki kazı çalışmalarımızı yoğunlaştırdık." Çalışmalarda önemli bulgulara rastladıklarını anlatan Prof. Dr.Belli, kazıda, bu bölgedeki ilk ve en eski konut mimarisinin ortaya çıktığını kaydetti.

Bu yapıların, günümüzden 2 bin 700 yıl öncesine ait olduğunu bildiren Belli, şunları kaydetti: ''''Bunlar, Van''daki konutların ilk örneği. Urartular oldukça sağlam bir zeminde ve ana kaya üzerine binalarını yapmışlar. Yerleşim birimlerini hiçbir zaman tarım alanlarının üzerine yapmamışlar ve verimli bir şekilde kullanmışlar.'''' Ortaya çıkarılan yapılardan kopan taşların tekrar toplandığını bildiren Prof. Dr. Belli, taşları atmadıklarını gelecek yıl yapılacak restorasyon çalışmalarında, bu taşları kullanacaklarını ifade etti.

Van''ın en eski konutlarını, Mimarlar Odası ile yapacakları çalışma ile turizme kazandırmayı amaçladıklarını anlatan Prof. Dr. Belli, ''''İnsanlar Yedi Kilise''yi görmeye geldikleri zaman Van''ın 2700 yıllık eski konut mimarisini görecekler. Bunun kentin turizmi açısından yararlı olacağını düşünüyorum'''' dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.