Haberler

Akıllı binalar Diyarbakır'da

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, dışarıdan sıfır enerji ile ısınan, soğuyan, aydınlanan binaların artık hayatın içine girmeye başladığını söyledi.

Çeçen, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Güneş Evi'nden çok etkilendiklerini belirten Çeçen, yenilenebilir enerji konusuna Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve oda olarak çok önem verdiklerini söyledi.

Doğa ile dost teknolojilerin terk edilmeye başlanmasıyla sorunların da başladığını ifade eden Çeçen, şöyle dedi:

''Özellikle sanayi devriminin yanı sıra iklim değişikliği ve beraberinde getirdiği sorunlar gün geçtikçe artıyor. Doğa koşullarına uymayan yapılarda kış mevsiminde ısınmak için aşırı yakıt tüketilerek dünya kirletiliyor. Yazın da hava akımının yaşanmadığı binaları soğutmak için enerji harcanıyor. Harran'da, Kula'da ve Anadolu'nun bir çok bölgesinde doğayla dost mimari yapı örnekleri mevcut. Rant uğruna yapılan binalarla mücadele edilmesi gerekiyor. Diyarbakır Güneş Evi bunun için son derece önemli. Dışarıdan sıfır enerji ile ısınan, soğuyan, aydınlanan binalar artık hayatımıza girmeye başladı. Güneş Evi doğayla dost bir yaşamın kurulabileceğine bir örnektir.''

Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı Yöneticisi Gültekin Aydeniz de Güneş Evi'nin enerji mimarlığı ilkeleri dikkate alınarak kurulduğunu bildirdi.

Kendi enerjisini üreten ve ekolojik bir ev olan Güneş Evi'nde bir de güneş ocağı bulunduğunu aktaran Aydeniz, güneş enerjisinin yemek pişirmek için de kullanılabileceğini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.