Haberler

İzmir'in göbeğindeki 'utanç çukuru' için anlaşma sağlandı

Tarih: 8 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Temeli 10 yıl önce atılan, açılan davalar nedeniyle yapımı yarım kalan İzmir Basmane Meydanı'ndaki Dünya Ticaret Merkezi (DTM) projesi değiştirildi.

İnşaata devam edilmesi durumunda hayata geçecek projede DTM ve opera binası yer almayacak, yerine belediye hizmet binası ve alışveriş merkezi inşa edilecek. Projeyi hayata geçirecek olan Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, yaptığı açıklamada, belediyeyle anlaşma zemininin bulunduğunu, projeyi 'ciddi bir grupla' kısa sürede sonuçlandırmayı istediklerini söyledi.

"Geçen gün bir arkadaşımızın annesi, 'ya kızım sizin o kuyu ne oldu?' demiş. Hakikaten de orası İzmir'in yüz karası ve ayıbı olan bir yerdir" diye konuşan Zorlu, belediyenin proje için açtığı ihaleyi 4 büyük firma arasından kazandıklarını, diğer firmalardan yüzde 50 fiyat farkıyla teklif yaptıklarını anlattı. Zorlu şöyle devam etti: "Fiyat farkına ilaveten yarın öbür gün laf olur, dedikodu olur diye Kahramanlar'a 37 bin 500 metre kare bir otopark yaptık. 42 kilometre kazık çaktık. O süreçte herhangi bir itiraz olmadı. Bilahare olan itirazlar sonucunda davalar bugüne geldi. Bir karşı taraf kazanıyor, bir biz kazanıyoruz. Bu 10 yıllık süreçte iki ekonomik kriz yaşandı. Biz 2001 yılındaki krizde oraya 36 milyon dolar para harcayarak girdik. Bu az bir rakam değil. O günkü 36 milyon dolar elimizde olsaydı, bugün herhalde yüz milyonlarca dolarımız olurdu."

Zorlu, projede şimdi gelinen noktayı, şu sözlerle aktardı: "Biz burayı ciddi bir grupla kısa sürede neticeye ulaştırmak istiyoruz. Belediyeyle yeni bir anlaşma zeminimiz var. Öyle bir mükellefiyetimizin olmamasına rağmen belediyenin buradaki haklarını daha da fazlalaştırıyoruz. Bugün bu davaların mantığı artık çağ dışı kaldı. Belediye yeni bir imar planı yaptığı anda davalar ortadan kalkacak. Tekrar dava açılır mı bilinmez tabii. Burası yapılacak, çünkü bu İzmir için çok çok büyük bir ayıp. Eskiden 'fuarla entegrasyonu' yok deniyordu. Fuar Gaziemir'e gitti. 'yeşil alandır' deniyordu, Basmane Meydanı binalarla, kamu binalarıyla dolu. 'orası yeşil alan olsun' mantığının çok uzağındayız artık. Burası şehrin öyle bir noktasında ki, proje tamamlanmadan olmaz. Bana göre bu ayıp temizlenmeden, İzmir'deki iş aleminin, fikir önderlerinin herhangi bir konuda yorum yapmaya bu şehirle ilgili makro olayları konuşmaya hakkı yoktur. İzmir eğer böyle bir ayıbı temizleyemiyorsa ne EXPO'yu konuşsun, ne başka organizasyonları."

1998'de ihaleye girdiklerinde bu şekilde bir tabloyla karşılaşacaklarını düşünmediğini anlatan Zorlu, şöyle devam etti: "Vizyonum şuydu, ben Türkiye'de ilk Dünya Ticaret Merkezi'ni kuran adamdım. Çünkü 10-11 yıl önce Akmerkez daha yeni yapılıyordu. Proje şehrin ekonomisine ve vizyonuna büyük değerler katacaktı." Proje hayata geçirildiğinde bir değişiklik olup olmayacağının sorulması üzerine Zorlu, şunları anlattı: "Eski projede opera binası, otel DTM binası, alışveriş merkezi vardı. Şimdi projede sadece belediye hizmet binasıyla alışveriş merkezi var. Yatırım bütçesi 100 milyon dolar olarak belirlenmişti. 36 milyon dolar yatırmıştık, şimdi bu rakamın üzerine 130-140 milyon dolar daha ilave yapılması gerekiyor."

Zorlu, projede ortaklık için Fideltus şirketiyle görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. İnşaatı kaldığı yerden devam etmeye başladıklarında 18-20 ayda tamamlamayı hedeflediklerini aktaran Zorlu, "Bu sene içinde başlayabilir misiniz?" sorusuna "Allah nasip ederse bu yıl içinde başlayabileceğiz" yanıtını verdi. Kemal Zorlu, yeni yatırım planlarının sorulması üzerine, şunları söyledi: "Benim İzmir'den kopmam mümkün değil, ama burada yatırım yapmak beni yoruyor, üzüyor. O yüzden mevcutların üzerine devam ederim, ama yeni yatırımları burada yapmak istemiyorum. 10 yılda buraya bağladığım para ve emekle İstanbul'da alışveriş merkezi yapmaya kalksaydım, bugün onuncu, on beşinciyi yapıyordum."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.