Haberler

Süryanilere TOKİ’den çağrı

Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Beste Önkol
Dünyanın dört bir yanındaki 15 milyon Süryaniye haber gönderen TOKİ, en az 20''sinden talep alırsa Mardin''de ''köy'' projesine başlayacak. Mardin mimarisinde inşa edilecek evlerin bedeli 200-220 bin YTL arasında olacak

Ağırlığı İsveç, Almanya, Hollanda ve ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılan Süryaniler, Mardin''e gelmeye başladı. Kentte 4 bine yakın Süryani yer alıyor. Elbeğendi, Üçköy, Gülgöze gibi köylerde kendi imkânlarıyla yeni konutlar inşa eden Süryaniler için Mardin Valiliği''nin talebi üzerine Toplu Konut İdaresi de (TOKİ) proje başlatıyor.

Merkez ve köylerde yapılacak olan "Mardin Evleri" projesinin başlaması için talep toplama işlemleri devam ediyor. Örgütlenme çalışmaları Mardin Valiliği tarafından yürütülen proje için yurtdışında bulunan Süryanilere cemaat, bireyler ve büyükelçilikler aracılığıyla form ve broşürler gönderildi. 1 Ekim''de son bulacak talep toplama işleminin ardından şartların yerine getirilmesiyle proje başlayacak. Proje kapsamındaki tüm evler, kentin yaşam alanları ve alışkanlıkları göz önünde tutularak yöresel mimariye uygun inşa edilecek. Evlerin dış cephelerinde, girişlerinde, döşeme ve basamaklarında Mardin taşı kullanılacak, daire iç kapıları ahşap kasalı ve pervazlı, daire dış kapıları ahşap kaplamalı çelik kapı olacak.

100 eve bir okul
Projenin başlayabilmesi için ''köy''lerin kurulacağı yerleşim yerleri için en az 20 ev talebinin gelmesi gerekiyor. Projenin başlamasıyla birlikte 1 yıl içinde teslim edilecek evlerden brüt 199 metrekare olanların fiyatı 220 bin YTL, brüt 171 metrekare olanların fiyatıysa 200 bin YTL.

Bir projede 50 konut bulunacak. Talebe göre ev sayısı artırılabilecek. Bir bölgede talep edilen konut sayısı 100 adete ulaşırsa o bölgeye bir de okul inşa edilecek.

Mardin’den sonra Trabzon’a prestij ev
Yerel dokuyu bozmadan yapılacak olan Mardin evlerinden sonra TOKİ, Trabzon Uzungöl ve Ordu Aybastı için de prestij evleri inşa edecek. TOKİ daha önce Şanlıurfa Birecik, Erzincan Kemaliye ve Rize Çamlıhemşin''de benzer çalışmalar yürütmüştü.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.