Haberler

Su analizleri düzenli olarak açıklanacak

Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İzmir ve Ankara sularındaki ‘arsenik oranı’ tartışması, İçişleri Bakanlığı’nın içme suyu şeffaflık genelgesiyle sonuçlandı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, tüm illerin valiliklerine bir genelge gönderdi. Atalay genelgede, ‘özellikle yaz aylarında içme suyunun klorlanmasına özen gösterilmesini, şebeke sularıyla ilgili biyolojik ve kimyasal tahlillerinse sürekli olarak yaptırılmasını ve kamuoyuna duyurulmasını’ istedi.

Genelgede su sağlığıyla ilgili şu önlemlerin de alınmasını istendi: “Yıpranmış su şebekelerinin yenilenmesi için ödenekler öncelikle tahsis edilecek. Su depoları ve isale hatları düzenli kontrol edilecek. İçme suyunun kuyulardan temin edildiği yerlerde, klorlama yapılmadan şebekeye su verilmeyecek. Şebekenin yenilenmesi veya tamirinden sonra süper klorlama yapılacak. İçme suyu takibi ve denetim amacıyla ihtiyaç duyulan teknik personel kadroları takviye edilecek. İçme suyu tesislerinde görevli personele valilikler eğitim verecek. Su kaynaklarının korunmasında halkın bilinçlendirilmesine için de eğitim programları düzenlenecek. Denetimler her kademede sıklaştırılacak.”

Siyasi çekişme haline gelmişti
Suların temizliğiyle ilgili tartışmalar Ankara’ya verilen Kızılırmak suyunda arsenik oranın yüksek olduğu iddiasıyla başlamıştı. Ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘ihbarı’yla İzmir’in sularında, yeraltı çekilmesine bağlı olarak arsenik oranının yükseldiği ortaya çıkmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise arsenik sorununu çözmek için harekete geçtiklerini açıklarken ‘sadece CHP’li İzmir Belediyesi’ndeki su sorunlarının hükümet tarafından dile getirilmesini’ eleştirmiş, sularında arsenik oranı yükselen 12 il dahil, tüm illerin ayrıntılı su analizlerinin açıklanmasını istemişti. Hükümet bugüne kadar Kocaoğlu’nun sorduğu 11 ilin adını açıklamadı, ancak son genelgeyle kamuoyunun kafa karıştıran bu konuda doğru dürüst bilgilendirilmesi için bir adım atmış oldu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.