Haberler

Koruma Büyük Ödülü Antep’in Kültür Yolu’na

Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Tarihi kentlerin yerel yönetimlerini bir araya getiren Tarihi Kentler Birliği’nce verilen Prof. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü, Kültür Yolu uygulama projesiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Birçok sokak, meydan, çarşı ve 32 adet tescilli taşınmaz kültür varlığını kapsayan Kültür Yolu Projesi, kentsel mekanın kültürel mirasla birlikte bütüncül bir yaklaşımla çok başarılı bir şekilde uygulandığı gerekçesiyle ödüle layık görüldü.

Proje ve uygulama olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışması’na 2007 yılında proje dalında dokuz, uygulama dalındaysa 19 belediye başvurdu. Yapılan değerlendirme sonucunda proje dalında yıkık bir Cenova şatosunu restore edip Cenova Armaları Müzesi’ne dönüştüren Amasra Belediyesi/Bartın, eski Merinos fabrikası ve çevresini yeniden işlevlendiren Atatürk Kültür Merkezi Projesi’yle Bursa Büyükşehir Belediyesi, tamamen kaybolmuş bir yapının araştırılarak yeniden ayağa kaldırılmasına örnek teşkil eden Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Projesi’yle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kubat Paşa Medresesi Projesi’yle Tarsus Belediyesi/ Mersin ödüllendirildi. Uygulama kategorisinde ise Altındağ Belediyesi/Ankara İnci ve Dutlu Sokakları Sağlıklaştırma Projesi’yle, Konak Belediyesi/İzmir Abacıoğlu Hanı Restorasyonu’yla, Osmangazi Belediyesi/Bursa Tuz Han Restorasyon Projesi ve Bizim Mahalle Projesi’yle Odunpazarı Belediyesi/Eskişehir ise Malhatun, Arif Bey, Işıklar, Koca Müftü Sokaklar Sağlıklaştırma Projesi’yle ödüllerin sahibi oldu.

Ödül töreni 5 Ağustos’ta
Bu değerlendirmeler dışında kalan Şehitkamil, Niksar, Talas, Kars, Bergama, Manisa, Uşak, Malazgirt, Kütahya, Çanakkale, Kadıköy, Şanlıurfa, Birgi, Manisa ve Develi belediyeleri de, kentlerinin kültürel değerlerinin korunup yaşatılmasına yaptıkları katkılarından dolayı teşekkür belgesi alacak. Ödüller 5 Ağustos’ta Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılacağı Emirgan’daki Şerifler Yalısı’ndaki törende sahiplerine verilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.