Haberler

Caretta üreme sahiline 12 turistik tesis izni

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Uluslararası anlaşmalar ve ulusal yasalarla koruma altına alınan "Caretta Caretta" türü kaplumbağaların yumurtladığı Antalya’nın Demre İlçesi Taşdibi Sülüklü Sahili’ne 12 turizm tesisi yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni Turizm Teşvik Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından, firmalara ön izin belgesi vermek için çalışmalara başladı. Ancak Doğal Hayatı Koruma Vakfı yetkilileri, Demre’nin Caretta Caretta’ların Türkiye’deki 20 yuvalama bölgelerinden birisi olduğunu vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgedeki 12 parsel araziyi 2005 yılında "Turizm Yatırımcılarına Kamu Arazisi Tahsis Şartnamesi" kapsamında tahsise çıktı. Tahsislere ön izni veren bakanlığın çalışmaları, Danıştay’ın orman alanlarının turizm amaçlı tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma ve Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı uyarınca iptal edildi.

15 Mayıs’ta "Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile de tahsis çalışmaları yeniden başladı. Bakanlık, kanun çerçevesinde Demre-Kale Kıyı Bandı’ndaki tahsislere kaldığı yerden devam etme kararı aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Ön izin için başvuruda bulunanların talepleri incelenmeye alınmış ve kanunda bahsi geçen hususlara ilişkin değerlendirme sürecinin tamamlanmasını müteakip, anılan alandaki turizm yatırımlarının gerçekleştirilmesi mümkün olabilecektir" denildi. Tahsisi gerçekleştirilecek 622 bin 159 metrekare yüzölçümündeki arazide, toplam 2640 yatak kapasiteli, 5 katlı 7 adet otel veya tatil köyü, 2 adet günübirlik tesis, 1 kongre merkezi ve 2 turizm kompleksi yapılması planlanıyor.

Başkan, hayatında hiç kaplumbağa görmemiş
Sülüklü Sahili’nde hiç Caretta Caretta’ya rastlamadığını dile getiren Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, şunları söyledi: "Caretta Caretta’lar zamanında varmış; ama ben hiç görmedim. Çevre Bakanlığı levhaları çaktı gitti. Sülüklü mahallesinin çocuğuyum, doğduğumdan bugüne kadar orada rastlamadım. Belki de ya bir ya da iki tane görmüşümdür. Bölgeye 4 bin turist geliyor. Hepsi de 5’er, 6’şar saatlik yoldan geliyor. Vakit olmadığı için 2 saat dolaşıp gidiyorlar. Oysa burada gezilebilecek çok yer var. Otel olsa kalacaklar. O yüzden tesislerin yapılmasını istiyoruz. Tarım çok kötüye gitti, geçimimizi sağlamak için turizme girmek zorundayız."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.