Haberler

‘Rixos’un arkasında büyük bir yatırım grubu var

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Güngör Uras
Bugünlerde Bodrum’daki Rixos otelinden ve otelin teknesinden çokça söz ediliyor. Rixos markası “Premium Group” adını taşıyan, inşaat ve turizm sektörlerinde hızlı bir gelişme gösteren büyük bir grubun otellerinde kullandığı markadır.

Grubun Bodrum’daki Rixos otelinin dışında çok sayıda oteli var. Bodrum’da deniz kıyısında 187 dönüm zeytin ağaçlarıyla kaplı arazide otelin yanında her biri 99 metrekare büyüklüğünde 14 villa bulunuyor. Devlet adamları ve önemli konuklar 520 metrekarelik “Villa President” (Başkanlık Villası) adı verilen ayrı bir konakta ağırlanıyor. Grubun “Premium Belek” adını taşıyan, Belek’teki 1.700 yataklı oteli de lükslükte Bodrum’dan geri kalmıyor.

Tekirova’da 95 dönüm, Beldibi’nde 38 dönüm arazi üzerinde inşa edilen Rixos otellerinde de yabancı ve yerli turistler ağırlanıyor.

Otel sayıları hızla artıyor
Türkiye’de Rixos adıyla işletilen tek şehir oteli Konya’da. Üniversite bahçesinde yapılan, önceleri Hilton tarafından işletilen otel, şimdilerde Rixos oldu. Premium Group’un yurtdışında Hırvatistan, Kazakistan ve Ukrayna’da da Rixos adını taşıyan otelleri var.

Grup şimdilerde Phuket Adaları’nda, Viyana’da ve Bahreyn’de 3 yeni ve büyük Rixos oteli inşa ettiriyor. Oteller yakında açılacak.

Rixos otelleriyle ismi ön plana çıkan Fettah Tamince’nin ilginç bir hayat hikâyesi var. Daha önceleri medyadaki röportajlarında Fettah Tamince hayat hikâyesini şöyle anlatmıştı: “Van, Çaldıran doğumluyum. Çaldıran’ın üç özelliği vardır. Türkiye’nin en soğuk yeridir, -45 derecelerdedir soğuğu. Türkiye’nin en az gelişmiş ilçeleri arasındadır. Köyleriyle birlikte 50 bin nüfusludur. Benim zamanımda hastanesi ve doktoru yoktu. Babam manifaturacıydı. Ben en büyük çocuk olarak ona yardım ederdim; 5 erkek, 4 kız, 9 kardeşiz. 1985 yılında Çaldıran’dan Antalya’ya kaçtım.”

Hedef bin otel
1985 yılında Antalya’daki yakınlarının yanına giden Fettah Tamince liseye devam ederken ‘turiste halı satmaya’ başlamış. 1994 yılında kendi işini kurmuş. Halı işi gerilemeye başlayınca da mücevher işine girmiş.

Fettah Tamince anlatıyor: “1994 yılında mücevher satmak için Antalya Kemer’de mağaza açtık. 1995’te de Rus turist gelmeye başladı. Rusya’da da mücevher mağazası açtık. Ruslar bizim bölgemizde odaklanınca da turizmin diğer alanlarına yayıldık. Gayrimenkule girdik, turistlere ikinci evi satma, villa ve konut geliştirme işlerine girdik. 1999’da da ilk otelimizi kurduk. Onu da bir arkadaşa villa satmaya çalışırken yarım kalmış bir oteli alarak yaptık.”

Fettah Tamince, dünyaya yayılma vizyonuyla çalıştıklarını belirtiyor ve diyor ki: “Genellikle sermaye koyarak yapmıyoruz. Daha çok işletme ve pazarlama gücümüzle ortak oluyoruz ama projenin inşaatını biz yapıyoruz. Ben 15 yıllık bir iş programı yaptım. 2015’te 1000 otel olunca kutlama yaparız diyorum. Dünyanın her yerinde Rixos otelleriyle 1000 adet otel. O zaman bayram yapacağız.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.