Haberler

Kuşcenneti'nde Beton İzleri

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
İzmir Kuşcenneti’nin de içinde bulunduğu Gediz Deltası sulak alanında yapılaşma çalışmalarının başladığı iddia edildi. Türkiye’de görülen 462 kuş türünden 283’ünün yaşadığı ve 98 türün kuluçkaya yattığı Gediz Deltası’nın güneydoğusunda eski Degaj Tersanesi’nin bulunduğu sulak alanda tüm hızıyla gözeli tel çekme çalışmalarının yapıldığını belirten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Bu çalışmalar kapsamında Degaj mevkisinde en az bin 400 metrelik kısma beton direkler dikilerek bu direkler arasına da gözeli tel çekilmiş. Sınır belirleme (ihata) çalışmaları da devam ediyor” dedi.

Yapılaşma çalışmalarının yapıldığı Degaj mevkisinin, 1998 yılında Çevre Bakanlığı tarafından uluslararası sulak alanların korunduğu Ramsar Sözleşmesi"ne dahil edilerek, 1999 yılında İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla tescilli 1.derece Doğal SİT alanı ilan edildiğini ve bu kararın halen geçerli olduğunu açıklayan Prof.Dr.Sıkı, “Ayrıca bu alan; İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planında Doğal Karakteri Korunacak Alan olarak tescil edilmiştir. İhata hattı çalışmalarının devam ettiği alan ayrıca 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Gediz Deltası Yönetim Planı’nda da Sulak Alan Koruma ve Mutlak Koruma Bölgesi olarak ayrılmıştır” diye konuştu.

"Kötü Niyetliler Var"
Dört yasal koruma statüsü ile korunan İzmir Kuşcenneti’nin Degaj mevkisindeki imar çalışmalarının Kuşcennetinin varlığını ve geleceğini tehdit ederek, Kuşcenneti sulak alanında kötü emelleri olan kişi veya kişilerin yasal olmayan projelerinin önünü açtığını vurgulayan Prof.Dr.Sıkı, “Bu çalışmalar 2863 ve 3386 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı faaliyetlerdir” dedi.

Degaj Mevkisi 1.Derece Doğal SİT alanında yapılan bu imar çalışmalarının 10 Ekim 2003 tarihinde İstanbul’da yapılan açık arttırmada, Yapı Kredi Bankası’nın kredi borcuna karşılık Degaj Tersanesi"nden aldığı 1 milyon 202 bin 600 metrekare araziyi 4 trilyon 100 milyar liraya satın alan ve kimliği gizli tutulan kişi tarafından yapıldığının tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Sıkı, “SİT alanında bu fiziki tahribatı yapan kişi veya kişiler, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tespit edilip haklarında gerekli yasal işlemler başlatılmalı ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmalıdır.

Degaj mevkisinde yapılan yasa dışı fiziki müdahale 1 Nolu Koruma Kurulu’na da bildirilmiştir” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.