Haberler

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İlginç Karar

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Belediye Meclisi toplantısında, 2 CHP’li, 2 MHP’li ve 1 AK Parti'li üyenin önergesiyle, İdare Mahkeme tarafından iptal edilen amblemin flama olarak kullanılması kararlaştırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Başkanlığı’nda bu akşam toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AK Parti Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz, CHP Meclis Üyeleri Rifat Erdoğan ve Umut Çevik, MHP Meclis Üyeleri Süleyman Ülger ve Sezai Erdem’in idare mahkeme tarafından kullanılması durdurulan Kocatepe Camili ve Atakuleli amblemin flama olarak kullanılması için verdiği önerge ele alındı.

Başkan Gökçek, İdare Mahkeme’nin yaklaşık 14 yıldan bu yana kullanılan amblemin kullanımını durduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Mahkeme Belediye meclisimizin yerine idari işlem niteliğinde ve belediye meclisimizin takdiri yetkisini kaldıracak şekilde karar vermiştir. Biz de Danıştay’da anayasal mücadelemizin sürmesi, buradan netice alınamadığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilmesi yönünde görüş taşıyoruz.”

Başta İstanbul belediyesi olmak üzere Birçok belediye ve valiliğin cami figürlü amblemi taşımasına karşın Ankara’da bu tür figürlü amblemin sorun teşkil etmesini anlayamadıklarını belirten Gökçek, daha sonra şunları söyledi:

“Belediyemizin çeşitli tören ve toplantılarda kendisini temsil edecek bir simgesi bulunmaması oldukça sıkıntı vermektedir. Bu nedenle arkadaşlarımızın önerdiği ve üzerinde Cumhuriyet döneminde yapılan Kocatepe Camii, Atatürk’ün adını taşıyan Atakuleli eski amblemin Mahkeme kararı sonuçlanana kadar flama olarak kullanılmasını destekliyorum.”

Yapılan oylama sonucunda oy çokluğu ile eski amblemin flama olarak kullanılması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca, ASKİ Spor Kulübü sporcularından Grekoromen’de Dünya Güreş Şampiyonu oylan 17 yaşındaki Rıza Kayaalp’e, 5 yıllık sözleşme yaptığı takdirde belediyenin yaptığı konutlardan bir ev verilmesi de kararlaştırıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.