Haberler

Ankara'da amblem tartışması sürüyor

Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, "Danıştay'dan karar çıkıncaya dek mevcut amblemin 'belediye flaması' olarak kullanılmasını" kararlaştırdı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ayhan Yılmaz ve arkadaşları tarafından sunulan, "Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen Ankara ambleminin belediyenin flaması olarak kullanılması" yönündeki önerge görüşüldü.

CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken, amblemin estetik olmadığını belirterek, önergeye karşı çıktı. Konunun gündeme geleceğini yeni öğrendiklerini, kendilerinin daha önce bu konudan haberdar edilmediklerini belirten Güleken, "bu ambleme siyaset, sanat ve üniversite çevresi ile ensafın karşı çıktığını, figürün Ankara'ya yakışmadığını" söyledi.

Ankara ambleminin yarışmayla belirlenmesi gerektiğini ifade eden Güleken, "Ankara, çok eski tarihi bir kent. Selçuklu, Osmanlı, Ankara Kalesi, Anıtkabir ve ilk meclis var. Hitit güneşi tarihi bir figür. Bu amblemin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni simgeleyen flama olması bizlerce doğru değil, çoğunluğunuzla karar almanız doğru değil" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz ise halkın yaptığı tercihin önemli olduğunu kaydederek, "Bu flamayı, amblemi referanduma götürelim, hodri meydan" diye konuştu.

Meclisin CHP'li üyesi Fethi Yaşar da alternatifli referandum olmasını, Hitit güneşi ile bu amblemin referanduma sunulmasını önerdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise amblem konusunda verilen iptal kararını Danıştay bozmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini bildirdi.

"Mahkeme kararına saygılıyız ama Ankara simgesiz kalamaz" diyen Gökçek, 14 yıldır kullanılan amblemin değişmesini istemediklerini dile getirdi. Gökçek, figürdeki tüm unsurların da Cumhuriyet'i temsil ettiğini savundu.

Toplantıda 11 oya karşılık 72 oyla, Danıştay'ın kararı belli oluncaya dek mevcut amblemin "belediyenin flaması" olarak kullanılması önergesi kabul edildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.