Haberler

Dişli bedelini ödemiş(!)

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Tatarer
AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin önceki gün CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu tarafından belgeleriyle ortaya çıkarılan 1 milyon dolar rüşvet karşılığında imar planı tadilatı yaptırdığı İstanbul’un Silivri ilçesinde bulunan arazinin tapu senedinin onaylı olmadığı ortaya çıktı. Onaysız tapu senedine ve eksik belgelere karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) onaylanan imar planı değişikliğiyle söz konusu arazinin imar hakkı da 5 kat arttırıldı. Ayrıcalıklı imar hakkı tanınan arazide ise alışveriş merkezi inşa ediliyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dişli’nin Akademi Ofset AŞ adına Mehmet Karasu ile imzaladığı ve Silivri’de bir arazinin imar planı değiştirilmesi koşuluyla Dişli’ye 1 milyon dolar ödeme yapılacağına ilişkin protokolün basına sızmasıyla gözler İBB tarafından yapılan imar planı tadilatına çevrildi. İBB Meclisi’nin 12 Nisan 2007’deki toplantısında görüşülen rapora göre, 1/5 bin Ölçekli Nazım İmar Planı’nda (NİP), “Toplu konut alanı ve yeşil alan” olarak görülen arazi “Ticaret ve hizmet” alanına alındı. Arazinin yapılaşma hakkı 5 kat arttıran plan tadilatı sonucu söz konusu parsellerde 15 metre yükseklikte ve istenilen boyutlarda bina inşa edilebilmesinin de önü açıldı. Plan değişikliği İBB Meclisi’nde AKP’li üyelerin oyçokluğu ile kabul edildi. İBB Meclis Raporu’na göre, plan değişikliğine ilişkin dosyada Silivri Alibey Mahallesi’nde bulunan 79 ada 6-7-8 parselin tapu senedinin onayı yok. 79 ada 8 parsele ait dosyada bulunan tapu senedi ise güncel değil.

Raporda ayrıca değişiklikten önce yürürlükte olan 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli imar planlarının onaylı suretlerinin de bulunmadığına dikkat çekilerek İSKİ Genel Müdürlüğü’nden alınması gereken görüş yazısının aslının ya da onaylı suretinin de dosyaya eklenmediği kaydedildi.

İBB Meclisi’nde 12 Nisan’da kabul edilen raporda arazi üzerinde yapılacak binanın otoparklarının emsale dahil olduğu kaydedilmesine karşın Silivri Belediye Meclisi’nin 11 Mayıs 2007’deki toplantısında otoparkların emsal dışı bırakılmasına karar verildi. Silivri Belediyesi’nce yapılan değişiklik, onaylanması için 9 Ekim 2007’de tekrar İBB Meclisi’ne gönderildi. İBB Meclisi’nde değişiklikler yine AKP’li üyelerin oyçokluğuyla kabul edildi. Rapora göre, söz konusu arazi üzerinde inşa edilen alışveriş merkezinde yaklaşık 1700 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor.

İSKİ, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün görüşlerinin dikkate alınmadığı plan tadilatı ile ilgili müdürlük değerlendirmesinde, plan tadilatının varolan 1/5 bin Ölçekli NİP’e aykırı olduğuna vurgu yapıldı. Bölge için gerekli öğretim tesislerinin planlanmadığı, artan yoğunluk doğrultusunda ihtiyaç duyulan sosyal ve teknik altyapı alanlarının da belirtilmediğine dikkat çekildi. İBB Planlama Müdürlüğü’nün rapora ilişkin değerlendirmesinde ise “Ticaret alanlarında yapı boyutlarının serbest bırakılmasının” İstanbul İmar Yönetmeliği’ne aykırı olduğu vurgulandı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.