Haberler

Konsensüs tartışması

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, kentin yıllardır süren amblem tartışmalarına yeni bir boyut getirerek mevcut amblemin flama olarak kullanılmasını kararlaştırdı. Gökçek, iki CHP’li üyenin de imza attığı önerge için "güzel bir konsensüs"derken, CHP İl Başkanı Yaşar Çatak, imza atan üyeler için disiplin sürecini işletebileceklerini söyledi.

Yıllardır son bulmayan amblem tartışmaları mahkemenin ambleme yönelik iptal kararıyla bitti derken Büyükşehir Belediye Meclisi dün ilginç bir önergeyle amblem tartışmalarına yeni bir boyut getirdi. Meclis, mahkemenin iptal ettiği amblemi flama olarak kullanmayı kabul etti. Aynı önergede yer alan ’Danıştay iptal kararını bozmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz’ kararıyla da Belediye yeni bir belirsizliğin de ilk adımını attı.

Meclis’te alınan karara göre resmi yazışmalarda kullanılamayan amblem flama olarak kullanılacak. Amblemin flama olarak kullanılmasını sağlayan önergenin altında imzaları bulunan Meclis üyelerinin ikisinin CHP’li, ikisinin MHP’li ve yalnızca bir tanesinin AKP’li olması ise ayrı bir tartışma konusu oldu. Önergede AKP Parti Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz, CHP Meclis Üyeleri Rifat Erdoğan ve Umut Çevik, MHP Meclis Üyeleri Süleyman Ülger ve Sezai Erdem’in imzaları bulundu.

Kararın alınmasının ardından meclis kürsüsüne çıkan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken, "Bu karar çok ciddi yanlışlıklar içeriyor. Yargının yetkisini kısıtlayıcı kararlar ancak totaliter rejimlerde alınır" dedi. Güleken eleştirilerini şöyle sürdürdü:

Sadece CHP karşı çıkmıyor
"Yıllardır Ankara’yla ilgili Sayın Başkan bir amblem konusunu getirdi. Buna Ankara’daki sanat, siyasi, üniversite, esnaf çevrelerinin çoğu karşı. Karşı olmasının nedeni inançlarla ilgili söylendiği gibi bir demagoji değil. Kimse camiye karşı olamaz. Ama bu amblem çirkin, yanlış. Ama sayın Gökçek ben yaptım oldu anlayışıyla bir amblem getiriyor. Buna sadece CHP karşı çıkmıyor. AKP’nin Kültür Bakanı da MHP’nin Genel Sekreteri de yanlış olduğunu, eksik olduğunu, Ankara’ya yakışmadığını söylüyor. "

Güleken’in ardından kürsüye çıkan AKP Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz ’Referanduma gidelim’ teklifinde bulundu. Yılmaz şunları söyledi:

Yılmaz’dan referandum teklifi
"’Gökçek dayatıyor, ben yaptım oldu’ diyor gibi eleştirileri yersiz buluyorum. Madem demokrasi ve halkın yaptığı tercih var, buradan AKP Grup Başkan Vekili olarak teklif ediyorum. Buyurun bu flamayı, amblemi adı her neyse referanduma götürelim. Biz varız, varsanız götürelim."

CHP’li ve AKP’li grup başkan vekillerinin ardından sözü alan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Bizim amblem diye bir meselemiz yoktu. Amblem bir Ankara Hürriyet’i bir de sizi (CHP’lileri kastederek) meşgul ediyor" dedi. Gökçek şöyle konuştu: "Mevcut amblemin mahkeme kararı sonuçlanana kadar flama olarak kullanılmasını destekliyorum. Danıştay bozarsa zaten mesele yok. Bozmazsa AİHM’e götüreceğiz. Ama yargının verdiği kararı beğenmesek de şu anda uyguluyoruz. Festivale bir tane amblem koyduk mu? Hatta bazı çadırların üzerinde amblem vardı, onların üzerine bir şeyler yapıştırdık, bir sıkıntı doğurmasın diyerek."

Gökçek: Güzel bir konsensüs
Büyükşehir Belediyesi’nin iptal edilen amblemi mahkeme sonuçlanana kadar flama olarak kullanılması kararını aldığı önergede iki CHP’linin de imzasının bulunması iki kanatta farklı yorumlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Güzel bir konsensüs sağlandı" derken, CHP Ankara İl Başkanı Yaşar Çatak, "Amblem konusunda tavrımız net. Önergede imzası olan CHP’li üyelerle ilgili gerekli araştırmayı yapacağız, gerekirse partinin disiplin mekanizması harekete geçecektir" dedi.

Gökçek önceki akşamki Meclis toplantısından saatler sonra dün öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada, CHP Meclis Üyeleri Rifat Erdoğan ve Umut Çevik, MHP Meclis Üyeleri Süleyman Ülger ve Sezai Erdem ile AKP Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz’ın, ’Kocatepe Camii ve Atakule’nin yer aldığı amblemin belediye flaması olarak kullanılması’ için Belediye Meclisine verdiği önergenin, oy çokluğuyla kabul edildiğini hatırlattı. Gökçek, "Danıştay’dan karar çıkıncaya dek belediye flaması olarak kullanılması kararı, güzel bir konsensüs sağlandığını gösterir. Bunu mükemmel bir gelişme olarak görüyorum" dedi.

CHP: Yargıya başvuracağız
Gökçek’in bu açıklamasının ardından Çatak ise, önerge sahiplerinin başkan tarafından okunmadığını belirterek, hiçbir CHP’linin böyle bir önergeye imza koymak için grup yönetiminden izin almadığını söyledi. Çatak şöyle devam etti:

"Mahkemenin kesinleşmiş kararına rağmen böyle bir önergeyi işleme almak hukuken mümkün değildir. Söz konusu önergenin bazı CHP’li üyeler tarafından da imzalandığı şeklinde spekülasyonlar duyulmaktadır. Önerge sahiplerinin adları Meclis Başkanı tarafından okunmamıştır. Hiçbir CHP’li Meclis üyesi böyle bir önergeye imza koymak için grup yönetiminden izin almış değil. Ancak konu araştırılmaktadır. Şayet böyle bir gelişme olmuşsa parti disiplin mekanizması hemen harekete geçirilecek. Hukukun üstünlüğüne inanan, Ankara’nın ve Ankaralıların değer yargılarına her zaman saygılı olan CHP Büyükşehir Belediye Meclis Grubu bu aykırı meclis kararının iptali ve sorumlularının cezalandırılması için ayrıca yargıya başvuracak."

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Gökçek sayıldığında 132 üye bulunuyor. Meclis üyelerinin 106’sını AKP’liler, 21’ini CHP’liler, 4’ünü MHP’liler oluşturuyor. Tartışılan flama kararı ise 11’e karşı 72 oyla kabul edildi.

AİHM’e gidilmesi bir şeyi değiştirmez 
Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan, ’Önce Danıştay’da Anayasal Mücadelemizin sürmesi, buradan netice alınamadığı taktirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilmesi gerekmektedir.’ kararını değerlendiren Adalet eski Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, "Böyle bir karar alınması yanlıştır. AİHM temel hak ve özgürlüklerle ilgili bir yer, temyiz organı değil" dedi. Türk sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başta Başkent’in ambleminin tartışma konusu olması talihsiz bir olay. Başkentin özelliğini temsil etmeyen bir amblem dayatılmıştır. Mahkeme de bunu durdurmuştur. Buna karşılık Belediye’nin temyize gitmesi doğaldıır. Ancak buna karşı AİHM’e gidilmesi bir şeyi değiştirmez. Çünkü AİHM bir temyiz merci değil. AİHM’e aykırılık hangi bakımdan olabilir ki? Temel hak ve özgürlüklerle ilgili bir yerdir AİHM ve böyle bir yöntem yanlıştır."

Sen de birini gönderip parti kurduruyorsun
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Gökçek ile CHP’li Fethi Yaşar arasında geçen diyalog Meclis’te uzun süre gülüşmelere yol açtı. AKP Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz’ın amblem için ’Referanduma gidelim’ teklifinin ardından Başkan Gökçek, "Biz daha önce de referanduma gidelim dedik ama CHP’liler mahkemeye giderek durdurdu. Şimdi yeniden karar alırız ona da gidip yürütmeyi durdurma kararı aldırsınız. CHP’li arkadaşlar almazsa başkalarını gönderip aldırır" dedi. Bunun üzerine DYP-ANAP ittifakının tartışıldığı günlerde ortaya atılan ’İttifakı bozmak için Gökçek parti kurdurdu iddialarıyla ilgili CHP’li Fethi Yaşar’ın, "Sen de birini gönderip parti kurduruyorsun" demesi üzerine meclis üyeleri kahkahalara boğuldu. Yaşar’ın sözlerine gülenler arasında yer alan Gökçek, "Nereye kurdurmuşum. Basının her dediğine inanmayacaksın. Birisi doğruysa birisi yanlıştır" dedi.

Saltoğlu CHP saflarını çok sevdi
Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Seyfi Saltoğlu geçtiğimiz ay yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında olduğu gibi bu toplantıda da CHP’lilerle birlikte oturdu. Meclis’te, "Saltoğlu yoksa CHP’ye mi gidiyor" esprileri yapılırken, bir oylama sırasında CHP’lilerin yanında kabul oyu için el kaldırmasına rağmen Saltoğlu’nun oyu unutuldu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.