Haberler

Anadolu'nun tarihi Yumuktepe'de gizli

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Mersin'de, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları sürüyor.

Kazılar, İtalya'nın Lecce Üniversitesinden Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva başkanlığında, aralarında öğrenci ve işçilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik ekiple yürütülüyor.

Prof. Dr. Caneva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 15'incisi gerçekleştirilen ve 30 Temmuzda başlayan kazılarda değişik evrelerde çalıştıklarını söyledi.

Çalışmalarının klasik kazılardan oldukça farklı olduğunu ve milattan önce 7 binli yıllara kadar uzandığını ifade eden Caneva, "burada heykel, sütun gibi şeyler aramıyoruz. Bulduğumuz çeşitli dönemlere ilişkin kalıntıları yaptığımız restorasyon çalışmalarının ardından birleştirerek, deyim yerindeyse Anadolu'nun tarihini çıkarıyoruz" dedi.

Yumuktepe'de bu yıl iki ayrı alanda kazı yürütüldüğüne işaret eden Caneva, şöyle devam etti:

"Şu anda aşağıdaki alanlarda erken neolitik döneme ait 6500-7000'li yılların tabakalarında çalışıyoruz. Alanda neolitik erken dönemine ait saz ve çamurdan oluşan yapıya ulaştık. Bir hafta içinde bunun nasıl bir yapı katı olduğunu ortaya çıkaracağız. Ayrıca geçen yıl bu alanda bulduğumuz silolar vardı, burada da daha aşağıya inmeyi amaçlıyoruz.

Üstteki alanda ise kalkolitik dönemde milattan önce 4500-5000 arasında çalışıyoruz. Sağlam bir sur ile düşmüş kerpiç duvar tespit ettik. Burada da her iki yapıyı tamamen ortaya çıkarmak için çalışmaları sürdürüyoruz."

Yumuktepe'nin çok uzun kesintisiz bir yerleşim yeri olması nedeniyle diğer kazı alanlarından farklı olduğunu vurgulayan Caneva, "milattan önce yaklaşık 7000'li yıllarda başlayan ve milattan sonra 1100 yılına kadar, yani Orta Çağ'a kadar devam eden kesintisiz bir yerleşme, Yumuktepe'yi ender yerleşmelerden biri haline getiriyor. Çünkü, yüzlerce yıllık siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik gelişmeler bu tepede saklı" diye konuştu.

Bizans dönemine ait açmalarda yürütülen çalışmalar
Mimar Sinan Güzel Sanat Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülgün Köroğlu tarafından Suna ve İnan Kıraç Vakfı Akdeniz Araştırmaları Enstitüsünün (AKMED) desteği ile yürütülen höyüğün üst kısmındaki Bizans dönemine ait açmalardaki kazılarda ise önemli buluntulara ulaşıldı.

Doç. Dr. Köroğlu, bu yıl 17 Temmuzda başladıkları çalışmada, höyüğün batı kısmındaki konut olarak kullanılmış mekanları kazdıklarını, daha önceki açmalarda ise restorasyon çalışması yaptıklarını söyledi.

Bu alanda genel olarak 11. yüzyıl mimarisinin egemen olduğunu, 12'nci yüzyılda buranın büyük bir çiftlik haline dönüştüğünü belirlediklerini ifade eden Köroğlu, "Bu yılki kazılarda üzerinde Eros ve Aris tanrılarının kabartmaları olan lahit parçası ile bazı sütun parçaları elde ettik. Söz konusu parçaların, buradaki daha eski Roma yapı katından geldiğini ya da o dönemde kent merkezinden buraya getirilmiş olduğunu tahmin ediyoruz. Yıllar önce burada bu lahdin diğer parçasına daha rastlamıştık" dedi.

Ortaya çıkarılan parçaların kazılar tamamlandıktan sonra envanterlenip Mersin Müzesi'ne verileceğini anlatan Köroğlu, şöyle konuştu:

"Bu yıl küçük eserler anlamında iyi buluntulara ulaşmaya başladık. Akdeniz'in değişik yerlerinde üretilmiş Bizans dönemi seramikleri ile karşılaşıyoruz. Üzerinde tavşan betimi bulunan oyma tekniğinde Ege'de üretilmiş olduğunu bildiğimiz çanak parçası elde ettik. Bizans dönemine ait sırlı seramik çanak ve kaplar, kandil parçaları ve sikkeler bulduk. Ayrıca, Suriye ve Irak'ta üretilmiş değişik İslami döneme ait seramik parçaları da ele geçti."

Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazıların Bizans dönemine ait açmalarda 26 Ağustos'a, neolitik ve kalkolitik döneme ait alanlarda ise 15 Eylüle kadar süreceği bildirildi.

Tarihte Yumuktepe
Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve "Soğuksutepe" adıyla da anılan Yumuktepe'de sistemli arkeolojik kazılar, İngiliz John Garstang başkanlığında 1936-1937 yıllarında yapıldı.

İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması nedeniyle ara verilen kazılara, 1946'da yeniden başlanıp 1947'de sonuçlandırıldı. 1992 yılında hazırlanan ve 1993 yılında başlanan "Yumuktepe Arkeolojik Kazısı" çalışmaları ise her yaz sürdürülüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.