Haberler

Tarihe ve kültüre sahip çıkmak

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Nail Güreli
Emirgân’da, 226 yıllık Şerifler Yalısı’nın bahçesindeki kürsüde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki konuşuyordu: “Keşke Metin Sözen Hocamız 100 yıl önce dünyaya gelseydi, 100 yıldır yaşıyor olsaydı, şimdi tarihi eserlerimiz ve kültürümüzle Türkiye çok daha iyi bir yerde olurdu” dedi ve ekledi: “Allah Metin Sözen Hocamızı başımızdan eksik etmesin.” Özhaseki aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı’ydı.

Şerifler Yalısı, TKB’nin ve ÇEKÜL Vakfı’nın ortak kullanımına tahsis edilerek, nihayet, toplumsal ve kültürel hizmet verme işlevine kavuşturulmuştu. Şimdi, tarihi mekânı içinde önemli bir etkinliğe, bir ödül törenine ev sahipliği yapıyordu. Özhaseki’nin sözünü ettiği Prof. Dr. Metin Sözen’i daha fazla anlatmaya gerek var mı? Bürokrasinin ve ihmalin insafsız çarklarına terk edilen tarihi ve kültürel varlıkların kurtarılıp korunması için halkıyla, yöneticisiyle yerel ve merkezi güçleri seferber etmesini beceren bir sihirbaz! Çekül Vakfı’nı kurmuş, TKB’nin ve Kelkit Havzası Birliği’nin kuruluşlarına öncülük etmiş. Hizmette sınır tanımıyor. (Ne hikmetse, Prof. Metin Sözen’den söz ederken Edibe Sözen’in de bir Prof. olduğu aklımıza geliverdi! Neyse ki, akrabalıkları yok!)

Sekiz yıl önce kurulan ve bugün 244 belediyenin üye olduğu TKB, bu yoldaki çalışmaları özendirmek üzere, projelere ve uygulamalara ödüller veriyor.

Bu yılki proje ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (Eyüp Bahariye Mevlevihanesi), Bursa Büyükşehir Belediyesi (Merinos Atatürk Kültür Merkezi), Amasra Belediyesi (Cenova Şatosu), Tarsus Belediyesi (Kubat Paşa Medresesi) projeleriyle aldı.

Uygulama ödülleri, tarihi yapıları yaşama kazandırmaları nedeniyle Ankara’da Altındağ ve Odunpazarı, İzmir’de Konak ve Bursa’da Osmangazi belediyelerine verildi.

Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nün sahibi ise, birçok sokak, meydan ve çarşı ile tescilli 32 taşınmaz kültür varlığını kapsayan Kültür Yolu Projesi’yle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.