Haberler

Geleceğe İmza

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Kadifekale’den Uzundere’deki yeni konutlarına taşınmaya hazırlanan aileler, kura çekiminin ardından konut sözleşmelerini de imzalamaya başladı. Bakanlar Kurulu kararıyla “afete maruz bölge” ilan edilen Kadifekale heyelan bölgesindeki konutların yıkılarak, buradaki vatandaşların Uzundere’de yapılan sağlıklı konutlarına taşınması için artık sayılı günler kaldı.

Geçtiğimiz günlerde çektikleri kuralarla oturacakları daireleri de belirleyen 1163 kişi, şimdi konut sözleşmelerini de imzalayarak, resmi prosedürün son şartlarını da yerine getiriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Dairesi’ne gelen hak sahipleri burada görevlilerle görüşerek, hem izlenecek yol hakkında bilgi alıyor, hem de kurada çektikleri dairenin sahibi olduklarını belgeleyen evrakı imzalıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan teklifi kabul ederek uzlaşma yoluna gittikleri için çok mutlu olduklarını belirten vatandaşlar, “Doğru bir iş yaptığımızı şimdi daha iyi anlıyoruz” dediler.
Açıklanan takvim doğrultusunda Ağustos ayının sonuna kadar süreceği belirtilen konut sözleşmelerinin imza aşamasının ardından, hak sahipleri yakın bir zaman içinde konutlarına taşınmaya başlayacak.

Yeni bir dünya doğuyor
Kadifekale heyelan bölgesinde kalan toplam 2508 konut, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dönüştürülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise şu ana kadar 628 kişiye konutlarının kamulaştırma bedelini öderken, 1.163 kişiyle de Uzundere’de konut edinmeleri için uzlaşmaya vardı. Böylece toplam 1.791 kişiyle uzlaşma sağlanmış oldu. Geriye kalan 717 hak sahibi ise uzlaşmak istemedi. Bu hak sahipleri için de kamulaştırma bedellerinin mahkemece tespit edilmesi amacıyla yargıya gidildi.

Uzundere’de sunulan sağlıklı konutlar ve düzenli bir yerleşim olanağının yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar tarafından sakinlerin ihtiyaç duyacağı tüm sosyal donatılar oluşturuluyor. Bölge sakinlerine hizmet edecek belediye hizmet alanı ve tesisleri, Telekom ve karakol binaları, kent merkezi, çok amaçlı salon, spor salonu ve su deposu inşaatı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Açık pazar alanını Konak Belediyesi, ilköğretim okulu, lise, dini tesis, ticaret merkezi ve sağlık tesisini ise TOKİ yaptıracak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.