Haberler

Alaçatı’da yeni otel açılmasın

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Efsun Yılmaz
Alaçatı Turizm Derneği, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a dilekçe verdi. Beldedeki butik otel artışının oda fiyatlarını düşürmesi nedeniyle yeni tesis açılmasına izin verilmemesi istendi.

Alaçatı Turizm Derneği, beldedeki butik otel artışının oda fiyatlarını düşürmesi nedeniyle Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a dilekçe vererek bölgede yeni tesis açılmasına izin verilmemesini talep etti.

Dernek Başkanı Zeynep Öziş, Türkiye’de en fazla talep gören küçük oteller yöresinin Alaçatı olduğunu, 2001’de ilk butik otelin açıldığı beldede bugün sayının 59’u bulduğunu söyledi. Yalnızca son iki yılda 35 yeni otelin açıldığını, toplam yatak sayısının bin 130’u bulduğunu belirten Öziş, şunları kaydetti: “Belediye başkanımız, maksimum yatak hedefinin bin olduğunu söylemişti. Çok güzel yerler açıldı, ancak gelişmenin daha kontrollü olması gerektiğini düşünüyoruz. Bütün otelciler olarak bir bilgilendirme notu hazırladık ve başkana, ‘Artık otel inşaatında frene basın’ dedik.”

Oda+kahvaltı 400 YTL
Yaz aylarında iki kişinin ortalama 200 YTL’ye Alaçatı’daki bir butik otelde kaldığını ifade eden Zeynep Öziş, oda fiyatlarının 150 ile 400 YTL arasında değiştiğini bildirdi. Otellerdeki doluluk oranının düştüğüne dikkat çeken Öziş, şöyle devam etti:
“2007’de Alaçatı’da mevcut otellerin yıllık doluluğu yüzde 20’ydi. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yüzde 40 olan doluluk, yüzde 32’ye geriledi. Oda sayısı artıyor, misafir sayısı aynı. Otelciler de fiyat düşürmek zorunda kalıyor. Bu durum orta ve uzun vadede beldemize gelen turist niteliğinin düşmesine yol açacaktır.”

“Engellemek imkansız”
Başkan Dalgıç ise Çeşme ve Alaçatı turizmindeki asıl sıkıntının yatak kapasitesi azlığı olduğunu söyledi. Beldede fazla yatak olmasının bir sakıncası olmadığını belirten Dalgıç, “Herkesin düşüncesine saygı duyarım. Ancak yasal olarak otel açanları engellemek mümkün değil. Birine otel açma izni var, diğerine yok gibi bir mantığımız da olamaz. Yine de sorunları derinlemesine incelemek ve konunun derinine inmek gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.