Haberler

Didyma Antik Kenti'nde hedef "Kutsal Yol"

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan Didyma Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının bu yıl Milet ile Didim arasındaki "Kutsal Yol" üzerinde yoğunlaşacağı bildirildi.

Antik Kent'te 2003 yılından bu yana görev yapan Kazı Başkanı Alman Anreas Furtuöngler, Didyma Antik Kenti'ndeki kazıların ve Apollon Tapınağı'ndaki restorasyon çalışmalarının 4 Ağustos itibariyle başladığını söyledi.

Tapınaktaki restorasyon çalışmalarının 24 kişilik ekiple yaklaşık 2,5 ay süreceğini kaydeden Furtuöngler, geçen yıl Tavşan Adası ve Orman Kampı bölgesinde yürütülen kazı çalışmalarının bu yıl "Kutsal yol" olarak bilinen Apollon Tapınağı'na uzanan Didim-Milet arasındaki bölgede yoğunlaşacağını bildirdi.

Kazılarda "Kutsal Yol" ile ilgili izlerin takip edildiğini belirten Furtuöngler, çalışmalarda şimdilik önemli bir buluntunun olmadığını, sadece seramik parçalarına rastladıklarını söyledi.

Kutsal yolun üzerinden geçen kara yolunun ve inşa edilen evlerin çalışmaları olumsuz etkilediğini anlatan Furtuöngler, Apollon Tapınağı'nın çevresinden geçen yoldaki trafik akışının tapınağa zarar verdiğini öne sürdü.

Tapınakta doğa ve insan tahribatı var
Tapınağın zaman içinde depremle doğanın, yağmacılar ve disiplinsiz turistler nedeniyle de insanların tahribatına maruz kaldığına dikkat çeken Furtuöngler, tapınağın girişindeki gişede 2 görevlinin bulunduğunu ama tapınak içinde bir bekçinin bile olmadığını, tapınaktaki kontrollerinin yetersizliğinin eserlerin korunmasında büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Restorasyon çalışmalarını yürüten Arkeolog Christoph Kronewirth da disiplinsiz turistlerin kontrol edilmesi, tapınağın yanından geçen yolun da trafiğe kapatılması gerektiğini belirtti.

Apollon tapınağı
Güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısı olan Apollon, kökeni Hititlere dek giden bir Anadolu tanrısı.

Efsaneye göre, Tanrı Apollon bir gün, Didim yöresinde çobanlık yapan Brankhos'a rastlar. Ondan çok hoşlanır ve ona biliciliğin (kehanetin) sırlarını öğretir. Çoban Brankhos, bugün Apollon Tapınağı'nın yerinde bulunan defne ormanı ve su kaynağının yanında, Apollon adına ilk tapınağı kurar.

Panormos Limanı'ndan denize açılacak tüccar ve askerlerin fal baktırıp, tanrılara kurbanlar sunduğu Apollon Tapınağı, bugün en bilinen eser olan "Medusa'nın Başı" ile Didim'le özdeşleşmiş durumda.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.