Haberler

Bitlis "tarihini" araştırıyor

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: CNN Türk
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Bitlis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kentte yaptıkları yüzey araştırmalarında, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok yapı bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Pektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede çok sayıda tarihi eserin bulunduğu ve bu yapıların tespit
çalışmalarını yaptıklarını bildirdi.

Kentte 1997 yılından bu yana yüzey araştırma çalışmalarını yürüttüklerini anımsatan Prof. Dr. Pektaş, şöyle konuştu:

"Kazı çalışmalarımızın dışında, 1997 yılından bu yana, Bitlis'te yüzey araştırma çalışmaları yapıyoruz. Bu bölgede 18'inci ve 19'uncu yüzyıla ait çok sayıda tarihi eser var. Kentte Akkoyunlu, Karakoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda yapı ve Ermenilerden kalma kiliseler bulunuyor."

Prof. Dr. Pektaş, bu yapıların son durumlarını belgeledikten sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığına durumu bildirdiklerini ifade ederek, ayrıca bunları sempozyumlarda bildiri olarak sunduklarını kaydetti.

Yaptıkları tespitlerde halk tarafından farklı amaçla kullanılan yapıların sağlam kaldığına tanık olduklarını dile getiren Prof. Dr. Pektaş, "Örneğin, kiliseler camiye çevrilerek sağlam kalmış. Halk tarafından kullanılmayan ve bakımı yapılmayan yapılar gün geçtikçe yıkılmaya yüz tutmuş. Bunlarla ilgili raporlarımızı da Bakanlığa bildiriyoruz" dedi.

Prof. Dr. Pektaş, Bitlis'in Tatvan, Mutki ve Hizan ilçelerinde de belirlenen bazı yerlerde tarihi eserlerin tespitine yönelik çalışmaların yürütüleceğini bildirdi.

Bitlis'in tarihi eser yönünden çok zengin bir kent olduğuna işaret eden Prof. Dr. Pektaş, "İlde çok sayıda tarihi eser olduğu için, hepsinin restorasyonuna para ayırmak çok güç. Bu önemli bir bütçe istiyor. Bitlis'te yüzey araştırmamızı bilimsel düşüncelerle yürütüyoruz. İlk etapta bunların bilinmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.