Haberler

Doğanbey’in devamı geliyor

Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Olay Yazan: İhsan Aydın
Bursa’nan köklü yenileme projelerinden birisi olması beklenen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin geçtiğimiz günlerde 430 konutluk ilk etabının temeli törenle atılmıştı. Şimdi burada 550 gün sonra bambaşka bir görüntü ortaya çıkacak.

Bursa dışında olduğumuz için tarihi törende bulunma fırsatını kaçırdık. Biliyoruz ki, bu proje Bursa’nın çöküntü konut bölgelerinin yenilenmesinin ilk büyük adımı olacak. Bu açıdan temel atma törenini kaçırdığımıza, böylesi önemli bir ana tanıklık edememiş olmamıza çok üzüldük.

Dün bu projenin geleceği açısından Osmangazi Belediyesi’nden aldığımız bir başka elektronik posta ile daha da sevindik.
Gerçekten, Bursa’nın merkezinde yepyeni, hem de çok ortaklı bir dönüşüm ve yenileme projesinin ikinci etabı için hiçbir engel kalmamış. Şimdi tamamı lüks konutlardan oluşacak bin 174 dairelik ikinci etabın ihalesi de 31 Ekim’de Ankara’da yapılacak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın bu konuda Kamu İhale Kurumu’ndan ihale onayı aldığını öğrendik. Ekim sonundaki ihale ile ikinci büyük etabın yapımı konusunda da bir pürüz kalmayacak. En geç yılbaşına varmadan bu etapta da çalışmalar başlayacak. Proje 200 bin metrekarelik alanı kapsadığı için de 3. etaptaki konutların ihalesi daha sonra yapılacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bu projeye büyük önem verdiğini biliyoruz. Bölgede dile kolay tam 970 adet konut yıkılarak çok ortaklı büyük bir proje için kolları sıvamış. Bir kere bölge sakinlerinin Osmangazi Belediyesi’ne güvenerek baba yadigârı evlerini teslim etmeleri, yıkımlarına izin vermeleri ve TOKİ ile masaya oturmuş olmaları büyük bir güvenin göstergesidir. Belli ki, Osmangazi Belediyesi’nin bu projesi bölge sakinlerinin güveni kazanmış. Bu aynı zamanda devlete olan inancın, güvenin de bir eseri olsa gerek.

Ama bu kadar büyük bir yatırım içinde sorunlu parsellerin bulunuyor olması da yadırganmamalı. Açılmış olan bireysel davalar mutlaka, şu ya da bu şekilde sonuçlanacaktır. Ancak hiçbiri 750 milyon YTL maliyetli bu dev projeyi sekteye uğratmamalı.

Zaten bu konuda Başkan Altepe’nin şu açıklamaları projenin önünde çok büyük bir engelin olmadığını gösteriyor: “Davaların önemli bir bölümü kamulaştırma bedelinden kaynaklanıyor. Onlar da kısa süre içinde mahkemece karara bağlanacak ve bölgedeki çağdaş yerleşim alanı bir an önce yükselecek”

Osmangazi Belediyesi’nin bu projesini yerel yönetimleri bunca yıldır yakından izlemiş biri olarak çok önemsediğimizi daha önce de defalarca vurguladık. Çünkü Bursa yerelinde bu ölçekte bir dönüşüm ve yenileme projesine imza atılmamış, atılamamıştı. Ankara ve İstanbul’da görmeye alışık olduğumuz dönüşümler ne yazık ki Bursa’da uygulama şansı bulamamıştı. Sevindiricidir, bu dönem bunun ilk kıvılcımı yakılmış ve diğer belediyeler devamını getirmektedir. Ancak, merkezde Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım belediyelerinin irili ufaklı dönüşüm projelerine Nilüfer’den bir halka eklenmemektedir. Oysa Nilüfer’de de planlı yerleşimlerin arasında sıkışıp kalmış bu ve buna benzer dönüşüm isteyen bölgeler bulunmaktadır. Eminiz günün birinde Nilüfer’de de dönüşüm başlayacaktır.

Doğanbey’in sadece Bursa’ya değil, Anadolu’nun diğer birçok kentindeki eski dokuyu yenilemeye örnek teşkil ettiğini de biliyoruz. Hatta bu konuda çeşitli kentlerden incelemeye gelen belediyelerin olduğunu da duyuyoruz. Buradaki başarılı uygulama, Türkiye’deki tüm yerel yönetimlere model niteliği de taşıyacaktır. Ancak üzülerek görüyoruz ki, Büyükşehir Belediyesi’nin Sıcaksu’daki eski Dericiler Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı yenileme projesinde gözle görülür bir ilerleme yoktur. Boşlatılan eski deri fabrikalarından çevreye yayılan lağım fareleriyle bile mücadeleyi Osmangazi Belediyesi üstlenmek durumunda kalmıştır. Oysa buranın da tıpkı Doğanbey’de olduğu gibi çok kısa sürede dönüşüme alınması gerekiyordu. Metruk fabrika binalarının yıkılmamış olması bile bölge insanının canını sıkmaktadır. Bursa’ya yakışmayan bu görüntülerin en kısa sürede kaldırılması konusunda bir hazırlık yapılması gerekmektedir. Ya da projenin önü tıkanmışsa Bursa halkı bu konuda bilgilendirilmelidir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.