Haberler

70 yıllık Salı Pazarı, yeni adresi Hasanpaşa'da esnafı ihya etti

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Ebru Erdoğan
70 yıldır İstanbul Kadıköy'ün simgesi haline gelen ve şehir dışından müşterileri olan Salı Pazarı, taşınıyor. AA Grup tarafından Hasanpaşa'da 35 bin metrekaresi pazar yeri olmak üzere 45 bin metrekarelik alanda yapılan inşaat, bu ay içinde sona erecek. Birkaç ay içinde taşınması beklenen pazar çevresinde ise şimdiden dükkân ve büfelere olan talep arttı. Talep nedeniyle dükkan fiyatları iki kata yakın artış gösterirken, Hasanpaşa'daki Kevser Emlak'ın sahibi Engin Altuntaş, mal sahiplerinin dükkânlarını kiralamak için pazarın açılmasını beklediklerini söyledi. Yıllardır Kadıköy'deki Fenerbahçe Stadı'nın yanında kurulan Salı Pazarı, önümüzdeki aylarda yeni yerine taşınacak. Bir araştırmaya göre nüfusun yüzde 84.6'sının pazara gittiği İstanbul'da Salı Pazarı, en büyük beş pazar arasında yer alıyor. Bu da farklı bölgelerdeki insanların bile bu pazara olan ilgisinden kaynaklanıyor. Bu ilgi, hiç şüphesiz pazarın çevresinde de bir ekonomi oluşmasına neden oluyor. Bunun bir sonucu olarak, Hasanpaşa'daki dükkânlara olan talep de, pazarın buraya taşınacağı bilgisiyle artış gösterdi.

"İş hacmi yüzde 80 artacak"
Alanın çevresindeki iş merkezlerinin de pazarın taşınmasından olumlu etkilendiği ve dolmaya başladığı bölgeyle ilgili olarak Kevser Emlak'ın sahibi Altuntaş, konut fiyatlarının yüzde 30 civarında arttığını, dükkânlardaki oranın çok daha yüksek olduğunu, bu artış oranının pazar açıldığında yukarı doğru bir seyir izleyeceğini söyledi. Pazar alanının tam karşısında bulunan Büfe Konak'ın sahibi Şeref Çelik de daha önce 550 YTL ödediği dükkânın kirasının, mal sahibi tarafından, bir anda 850 YTL'ye çıkarıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Pazarın faaliyete geçmesiyle, bizim işlerimizde de yüzde 70-80 artış olmasını bekliyoruz. Ben 8 yıldır burada esnaflık yapıyorum, fiyatlarda bu kadar artış hiç görmedim. Dükkânları için 3 bin YTL isteyenleri duyuyoruz. İçinde kiracı olmayan herkes dükkân kiralarını iki kat ve üzerinde artırdı."

Pazarda kredi kartıyla ödeme dönemi
İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün, elektrik tesisatındaki eksikliklerin pazarda daha önce POS makinesi kullanımını engellediğini, bu yüzden kredi kartıyla alışverişin mümkün olmadığını dile getirdi. Şengün, "Yeni yerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden POS altyapısı istedik. Dışbank ve Denizbank'la yaptığımız görüşmeler sonucunda bu bankalar hiçbir depozit almadan bize POS makinesi vermeyi kabul ettiler. Artık pazarlarda kredi kartıyla yapılan, taksitli alışverişler yaygınlaşacak" dedi.

4 bin 200 esnaf taşınacak
Pazarla ilgili bilgi veren AA Grup'tan şantiye sorumlusu ve İnşaat Mühendisi Ayhan Kaleli, 2 araç, 5 de yaya girişinin olacağı alanın, çevresindeki yürüyüş ve bisiklet yolu ile de çevre sakinlerine hizmet vereceğini söyledi. 4 bin 200 esnafın taşınacağı alanın, altyapı çalışmalarına özen gösterdiklerini dile getiren Kaleli, alanın, salı ve cuma günleri pazar yeri, bu günler dışında, konser ya da miting alanı ile otopark olarak da kullanıma uygun olduğunu kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.