Haberler

Elveda Kocatepe

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Okan Konuralp
Diyanet İşleri Başkanlığı, artık Ankara’da ihtiyacı karşılamadığını düşündüğü Kocatepe Camisi’ne alternatif, "VIP" hizmetinin de verileceği yeni bir cami için düğmeye bastı. Başkanlığın Eskişehir Yolu üzerindeki binasının hemen yanına yapılacak camide aynı anda 15 bin kişi namaz kılabilecek.

Camide, devlet protokolü "VIP" standartlarında ağırlanacak. Protokol için özel abdest ve dinlenme yerleri olacak. Protokol, abdest ve dinlenme bölümlerinden özel asansör sistemiyle caminin içine geçebilecek. Önemli isimlerin cenazeleri için de kullanılacak.

Maliyeti 15 milyon dolar
Kubbe çapı 31 metre olan caminin "54x54" boyutlarında kapalı bir alanı olacak ve bu alanda 5 bin kişi namaz kılabilecek. Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından yapılacak caminin temeli 16 Ekim’de atılacak. Dört Yıl içinde bitirilmesi planlanan caminin yaklaşık maliyeti 15 milyon doları bulacak.

Alt geçit sistemi
Kocatepe Camisi’nin aksine cemaate 4 bin araçlık otoparkıyla da hizmet verecek olan camide teknolojinin son örnekleri kullanılacak. Başkanlık binasıyla cami arasında protokolün kullanacağı bir alt geçit bulunacak. Diyanet İşleri Başkanı, konuklarıyla bu geçidi kullanarak camiye ulaşacak.

Kubbe aydınlatması
Camide, "Avize aydınlatması" yerine "Kubbe aydınlatması" sistemi kullanılacak; kubbeden gelen ışıkla iç aydınlatma sağlanacak. Modern ve klasik cami mimarisinin bir karışımı olacak olan camide tek şerefeli 4 minare bulunacak.

Büyük bir ihtiyacı karşılayacak
Projenin başındaki isim olan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, camiyle ilgili olarak, "Her şeyden önce yaklaşık bin kişilik başkanlık personelinin ibadet yeri ihtiyacı bu camiyle karşılanacak. Bugüne kadar personelimiz namazlarını spor salonunda kılıyordu. Yani Diyanet’in, başkanlık binasında bir mescidi ya da camisi yoktu. Öte yandan, TOBB karşımıza taşınıyor. Hemen arkamızda sağlık sitesi hızla tamamlanıyor. Yanımıza Tarım Bakanlığı ve Danıştay taşınacak. Ankara’nın hızla gelişen bir bölgesinde temelini atacağımız bu cami aynı zamanda Kocatepe’nin artık taşıyamadığı yükü de üstlenecek. Biliyorsunuz Kocatepe hem trafik hem de güvenlik açısından artık bazı sakıncalar doğuruyordu. Bu camimiz devletin Ankara’daki yeni protokol camisi de olacak" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.