Haberler

Başkanlar Yazıyor: Güngören’in çehresi değişti

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ş. Yücel Karaman

İnsanımızın refahını, hayat standardını yükselten kentleşme dediğimiz süreci, hep birlikte yaşıyoruz. Göreve başlar başlamaz, Güngören’in altyapısını bütünüyle tamamlamayı ilk hedefimiz haline getirdik. Ardından, başta yeşil alan ve parkların artırılması, ulaşım ve trafikteki problemlerin çözülmesi ile sosyal ve kültürel mekanların yapımına hız verdik. Şimdiye kadar yok zannedilen ilçemizin tarihî geçmişini bilimsel bir çalışmayla ortaya koyduk. Yeni eserlerimizde bu ruhu canlandırmaya özen gösterdik. Elbette ki ortaya koyduğumuz bu çabalar, Güngören’e kentleşme sürecinde önemli bir ivme kazandırdı.

Halkın yönetim sürecine katılımını sağlamak ve onların problemlerine çözüm bulmak amacıyla, vatandaşlarımızla sık sık bir araya geliyoruz. Bu kapsamda, ‘Halk Günü’, ‘Halk Meclisi’, ‘Çaylar Başkandan’ gibi çeşitli uygulamalar yapıyoruz. Böylece hem ilçe meselelerini konuşma hem de vatandaşlarla sıcak bir sohbet imkânı buluyoruz. Yönetim sürecine vatandaşlarımızın da katılma imkanı bulduğu bu sistem sayesinde, aldığımız bütün kararlar isabetli ve halkın ihtiyaçlarını gidermeye yönelik oldu. Örneğin yeşil alan sıkıntısı en çok gündeme getirilen konulardan biriydi. Nitekim, biz de yeşil alanların artırılmasına öncelik verdik. Güngörenli vatandaşlarımız, dinlenme, gezinti gibi ihtiyaçlarını ilçe sınırları içerisinde giderecek mekanlara sahip oldu. Özellikle Cevizlik Parkı ve Sosyal Tesisleri; düğün, dernek ve benzer programları, eğlenceler ve sosyal aktiviteler için örnek bir mekan oldu.

İmalat faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımız bu dönemde, dere yataklarını ıslah ederek, ilçemiz halkını utandıran sel görüntülerine son verdik. Bütün yollarımızı, sokaklarımızı yeniledik. ‘Prestj Caddeleri’ uygulaması ile birçok bölgeyi hem görüntü hem de ticaret hacmi açısından canlandırdık. Ulaşımda ilçemiz adına devrim sayılabilecek nitelikte yeniliklere imza attık. Tramvayı Güngören’e getirdik. Artık ilçemiz nüfusunun büyük bir çoğunluğu, yürüme mesafesinde tramvaydan faydalanabiliyor. Ayrıca trafiğin düğümlendiği noktalarda katlı kavşaklar inşa ettik. Türkiye için büyük önem taşıyan ihracat merkezi Merter’i, dört bir yandan kavşak ve geniş caddelerle sardık. Bu çalışmalar sayesinde ilçemizdeki ulaşım kesintisiz ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Belediyemizin üzerinde önemle durduğu bir diğer alan ise eğitim... İlçemizdeki okulların altyapı problemlerini tamamen çözdük. Okullarımıza laboratuvar sınıfları kazandırdık. Ayrıca spor malzemesi ve kırtasiye yardımı gibi devamlı destekler de veriyoruz. Çocuklarımızın aldığı eğitimleri pekiştirerek yeni beceriler kazanabilecekleri ‘Bilgi Evleri’ projesi de, ilçemiz eğitimine büyük bir ivme kazandırdı. Yetişkinlere yönelik Kadından Topluma Eğitim Seminerleri, Aile Okulu, Hijyen Seminerleri gibi yoğun katılımlı çalışmalarımız düzenli olarak devam ediyor.

Sağlık alanında da konferans, seminer gibi bilgilendirme çalışmaları yanında, çeşitli sağlık taramaları ile gıda hijyeni ve sağlığı taraması gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, ilçemizdeki sağlık ocaklarını artırmak için büyük çaba harcadık. Bu kapsamda, öncelikli olarak ihtiyaç duyulan mahallelerde yeni sağlık ocaklarının yapımını tamamladık.

İlçemizin, ihtiyaç duyulan belirli noktalarına kameralar yerleştirdik. Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alanlar, sosyal tesis ve parklarımızı güven altına aldık...

* Güngören Belediye Başkanı

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.