Haberler

Eski tümülüs, seyir tepesi oluyor

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Yalova'nın merkez Sugören köyünde, MÖ 3000'li yıllara ait olduğu sanılan ve Bitinya Uygarlığı'nın izlerini taşıyan eski bir tümülüs (mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), seyir tepesine dönüştürülerek turizme kazandırılacak.

Yalova Valisi Yusuf Erbay, Uludağ, İznik Gölü, Marmara Denizi ve Yalova kent merkezinin izlenebildiği tümülüste incelemelerde bulundu. Erbay, tümülüsün bulunduğu mevkie, önce 'höyük' sanıldığı için 'Höyüktepe' adını verdiklerini belirtti. Göreve başladığı dönemde keşfettiği Höyüktepe'nin altında Bitinya dönemine ait iki mezar bulunduğunu anlatan Erbay, "Ancak, şu anda mezarların içi boş. Define arayıcıları sürekli kazılar yapmış. O yüzden şimdi kimsenin gelip kazmasına gerek yok. Tümülüslerin tarihsel önemi de var." dedi. Tümülüslerin Anadolu uygarlıklarında haberleşme ve savaş stratejilerinde kullanıldığını hatırlatan Erbay, Bitinya döneminde zengin ve asil kişilerin mezarlarının üzerinin toprakla kapatılarak tepecikler oluşturma geleneğinin bulunduğunu anlattı. Höyüktepe'nin manzarasını öven Erbay, "Marmara Denizi'ni, Uludağ'ı, İznik Gölü'nü görebilen bu noktada bir seyir noktası oluşturuyoruz. Açılacak kafeterya, umumi tuvalet ve 35 adetlik oturma grubuyla insanlar gelip burada hem muhteşem havayı soluyacak hem de manzaranın keyfini çıkaracak. Koyacağımız teleskopla neredeyse tüm körfezi izleyebilecek." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.