Haberler

Kocaeli'nin 413 kilometrelik yürüyüş parkuru haritası çıkarıldı

Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Mehmet Güler
Kocaeli'nde vatandaşların tabiat ile bütünleşmesi için belli yerlerde doğa yürüyüşü (trekking) parkurları yapıldı. Belediyenin çalışması ile 413 kilometrelik 46 parkurun haritası çıkarıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki bütün doğa yürüyüşü parkurlarını belirleyerek halkın istifadesine sundu. Bunların en önemlisi olan Paşasuyu'ndaki parkurlara yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun yanı sıra çok sayıda vatandaş ve basın mensubu katıldı. İzmit'ten Kandıra'ya giden yolun 3. kilometresindeki Hacıoğlu köyünün içinden başlayan parkurun başında ilk olarak projeyle ilgili bilgi verildi. Büyükşehir'in projesi kapsamında Kocaeli genelindeki toplam 413 kilometrelik 46 doğal yürüyüş parkurunun belirlendiği bilgisi katılımcılara aktarıldı. Roma döneminde kente su getiren yolların bulunduğu, Osmanlı döneminde ise Paşasuyu adını alan mevkideki 5 kilometrelik yürüyüş öncesinde doğaya verilen öneme değinildi. Daha sonra yürüyüşe geçen ekip, 5 kilometrelik parkuru dolaştı. Dereleri aşan ekip, orman içinde engebeli araziyi geçerek kanyona çıktı. Burada geziye katılanlardan kimileri kanyondaki suya girerek serinlerken, kimileri ise kayalıklar üzerinde yürümeyi denedi.

Parkurun tamamını yürüyerek tamamlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sağlıklı bir yaşam için tüm Kocaelilileri yürüyüş yapmaya davet etti. Karaosmanoğlu, "1960'lı yıllardan sonra Kocaeli, sanayi kenti olarak tanınmaya başladı. Adeta sanayinin başkenti oldu. Bu kent, çevresi ve doğasıyla yaşanılası bir kent. Ama bu güzellikleri Kocaeli'ndeki insanlarımızın bile büyük bölümü bilmiyor. Bizim amacımız sanayi kenti Kocaeli'ni turizm kenti yapmak. Yürüyüşün insanın beden ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri var. O kadar güzel doğal yürüyüş parkurlarımız, kanyonlarımız var ki biz şu anda 46 olan doğal yürüyüş parkurlarımızın sayısını 100'e çıkarmak istiyoruz.'' dedi. Programda, Kocaeli'ndeki tüm doğal yürüyüş parkurlarının yerleri, uzunlukları ve özelliklerinin fotoğraflarla anlatıldığı kitap da tanıtıldı. Yürüyüş sonunda katılımcılara tamamen organik üretim olan domates, biber, salatalık gibi sebzelerin yanı sıra kahvaltı ikramında bulunuldu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.